...neoslabila fiskální pravidla bloku, řekl ve čtvrtek premiér Petr Nečas.
Česká republika a osm dalších členských zemí v dopise Evropské komisi ze 6.srpna požádaly EU, aby zvážila přehodnocení pravidel pro kalkulaci rozpočtu a způsobu, jak evidovat náklady spojené s reformami penzijních systémů.
Signatáři uvedli, že přestože tyto náklady vyplynuly z opatření přinášejících dlouhodobou udržitelnost, zvyšují rozpočtové deficity.
"To neznamená oslabení Paktu (stability a růstu), protože míra našeho zadlužení by se v důsledku požadované reformy fakticky nezměnila," řekl ve čtvrtek Nečas novinářům před setkáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
Pakt stability a růstu je smlouva, jež určuje rozpočtová pravidla Evropské unie.
Německo se k návrhu Litvy, Lotyšska, Bulharska, Švédska, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Polska a Česka vyjádřilo spíše rezervovaně.
Mluvčí německého ministerstva financí v úterý řekl, že zavedení výjimek v definici zadlužení by ztížilo interpretaci údajů EU a znevýhodnilo státy, jež si zvolily jiný způsob reformy penzijních systémů.
Nečas také kritizoval plány Německa týkající se bankovní daně, s jejíž pomocí země plánuje přimět domácí banky, aby přispěly na náklady finanční krize, a řekl, že je také proti zřízení fondu na záchranu bank v potížích.
Premiér zopakoval, že jeho vláda neusiluje o rychlý vstup do eurozóny.
Pro souhrn navrhovaných změn v Paktu stability a růstu klikněte na [ID:nLDE67G1FP].
(Reportér: Andreas Rinke; Autorka: Annika Breidthardt; Přeložil: Tomáš Doležel)
[N/Reuters/Finance.cz]