"Budeme o tom diskutovat, mám k tomu ale celou řadu výhrad," řekl Nečas s poukazem na předvolební slib nezvyšovat přímé daně. Upozornil na to, že v návrhu MF nejde o protipovodňový fond, ale o zvláštní položku ve státních finančních aktivech v podobě rezervy povodňové solidarity. Její naplňování může být i jiné než cestou snížení odpočitatelné položky u daně z příjmu fyzických osob, dodal.
Ministr financí Miroslav Kalousek chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob, čímž má získat státní rozpočet více než pět miliard korun. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě by kleslo o 240 korun ročně, o stokorunu měsíčně chce Kalousek snížit také základní slevu na každého poplatníka. Vybrané peníze by směřovaly do zvláštní položky v rozpočtu, ze které by byly hrazeny náklady na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách.
Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla je vytvoření zvláštní rozpočtové položky důkazem o špatném hospodaření státu. "V rozpočtu má být na mimořádné události rezerva nejméně pět miliard korun. Pokud není, pak ať to dorovnají ministři třeba ze svého nebo najdou úspory ve svém resortu, ale ať nezavádějí nové daně, ani nevydávají nové dluhopisy. Je to jen jejich problém, že rezervy byly utraceny nebo nebyly narozpočtovány," řekl už dříve ČTK Michl.
Kalousek v návrhu uznává, že jde nad rámec škrtů dohodnutých v koaliční smlouvě. Cíl však podle něj odpovídá vládnímu záměru, tedy snížení schodku veřejných rozpočtů. Základní sleva na každého poplatníka, kterou může využít každý, kdo má zdanitelné příjmy, by se podle návrhu ministerstva financí snížila z 24.800 korun ročně na 23.600 korun.
Návrh připomíná, že takzvaná sleva na dítě od ledna 2008 výrazně skokově vzrostla, což tehdejší vláda Mirka Topolánka zdůvodňovala především zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví. Daňová sleva tehdy vzrostla z 6000 korun ročně na 10.680 Kč ročně.
O dalším zvýšení slevy rozhodli poslanci na jaře loňského roku v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Sleva vzrostla z 10.680 na 11.604 korun ročně. Podzimní úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty toto zvýšení nezrušil, podle Janotova vyjádření spíše omylem.
Zvýšenou slevu - 11.604 korun ročně či 967 korun měsíčně - mohou rodiče poprvé využít až za zdaňovací období roku 2010, tedy v daňovém přiznání podávaném v prvních měsících roku 2011. Pokud jim slevu strhává přímo zaměstnavatel v měsíční mzdě, zaznamenali ji na výplatní pásce už za letošní leden. Slevu si může odečítat z daní vždy jen jeden z rodičů.