Snižování počtu automatů, na které stát přispívá v rámci univerzální služby, souvisí s poklesem jejich využívání a stále větší dostupností mobilních telefonů. Stát nyní přispívá na provoz veřejných telefonních automatů více než 100 miliony korun ročně.
"Před tím, než je nevyužívaná telefonní budka zcela zrušena, probíhají jednání se zastupiteli konkrétních oblastí. Až na základě výsledků těchto jednání se rozhodne, zda telefonní budka na místě zůstane, či bude odstraněna. Zastupitelé mají vždy možnost spolufinancovat jejich provoz a tím zabránit jejich úbytku," uvedla Blanka Vokounová z tiskového oddělení O2.
Telefónica O2 nyní provozuje 18.800 budek. Ty, které nedotuje stát, firma financuje z komerčního provozu. Většinu budek nad povinný počet, který se řídí podle počtu obyvatel města či obce, umístila na turisticky zajímavých místech, kde předpokládá o službu větší zájem. Kvůli silné konkurenci mobilních telefonů je ale provoz služby každoročně ztrátový.
"Věříme, že telefonní budky mají ve světě komunikace stále své místo. Je nepochybné, že kromě určitého objemu komerčních volání budou pořád mít své nezastupitelné místo při voláních na tísňové linky a v obdobích krizových situací," dodala Vokounová. Podle ní mohou sloužit i jako náhradní řešení v případě rozbitého, zapomenutého, ztraceného nebo vybitého mobilu. V současnosti je v tuzemsku kolem 14 milionů aktivních mobilních čísel a 1,7 milionu pevných linek.