"Navrhovaná novela loterního zákona proto rozšiřuje pravomoc obcí rovněž na některé další sázkové hry, např. sázkové hry v kasinu nebo tzv. videoloterní terminály," uvedl Jakob. Nově budou moci obce vyhláškou určit, na kterých místech a v jakém čase je provozování těchto her povoleno či zakázáno. "Obce tak dostanou účinný nástroj, jak omezit hazard na svém území," poznamenal ministr financí Miroslav Kalousek.
Návrh přechodně počítá také s tím, že platnost povolení k provozu loterií a jiných podobných her, která nebudou v souladu s vyhláškou obce, skončí nejpozději uplynutím lhůty pěti let od účinnosti takové vyhlášky. Tuto dobu lze podle ministerstva považovat za dobu dostatečnou z pohledu principu ochrany investic i legitimního očekávání.
Novela loterijního zákona už jednou legislativním procesem prošla. Platit měla začít od července, novelu však počátkem června vetoval prezident Václav Klaus. Novelu zamítl kvůli tomu, že podle něj zásadním způsobem zužovala okruh příjemců finančních prostředků na veřejně prospěšné účely. Prezident své veto odůvodnil také tím, že novela měla spíše sloužit jako předvolební argument a obával se toho, že stát by byl vstoupením novely v platnost vystaven arbitrážním sporům kvůli zkrácení doby platnosti licencí dosavadním provozovatelům a hrozilo by nebezpečí významných finančních ztrát ze státního rozpočtu.
Svaz měst a obcí ČR, který o novelu usiloval, proto vyzval novou Poslaneckou sněmovnu, Senát i MF ke společné urychlené přípravě nového loterijního zákona.