AI ve zprávě tvrdí, že nekritická podpora, kterou USA a EU poskytují jemenským úřadům v jejich protiteroristické kampani, "není na místě". Úřady prý pod záminkou boje proti terorismu mučí, zatýkají a unášejí oponenty vlády. Organizace AI proto vyzývá české úřady, aby při povolování vývozu zbraní braly v úvahu rizika, která dodávky zbraní do nestabilního Jemenu doprovází.
ČR vyváží zbraně do Jemenu dlouhodobě a dělala to i v době, kdy USA řadily tuto zemi ke státům podporujícím terorismus.
Slabá jemenská vláda se potýká s šíitskými povstalci na severu a separatisty na jihu. Kromě toho se území Jemenu stává útočištěm členů Al-Káidy z celého Arabského poloostrova. Al-Káida v roce 2008 dvakrát zaútočila na americké velvyslanectví, které svému personálu nedoporučuje cestovat mimo Saná.
V Kataru dnes začaly mírové rozhovory mezi zástupci vlády a šíitskými povstalci. V Dauhá se má nejisté a porušované příměří z února změnit ve formální mírovou dohodu. Boje na severu země se s přestávkami odehrávají od roku 2004, nejnověji se rozhořely loni v létě. Z domovů kvůli nim odešlo na 350.000 lidí.
Katar zprostředkoval příměří vlády se šíity už v roce 2008. Podle agentury AFP budou šíité v Dauhá požadovat za smír propuštění svých vězněných soukmenovců, jichž je v jemenských věznicích podle odhadů asi tisíc.