Vláda bude o všech úpravách pracovního kodexu se všemi účastníky tripartity jednat, řekl Nečas. Základními limity změny jsou podle něj veřejné finance a to, aby novela šla směrem ke zpružnění zákoníku práce.
Schválení změn v zákoníku práce a vládních úsporných opatření podle ČMKOS způsobí, že Česko bude zemí s nejhorším postavením zaměstnanců v rámci EU. Odborům vadí například řetězení smluv na dobu určitou, zavedení pružnějších kont pracovní doby a zdvojnásobení doby, po kterou je možné pracovat na dohodu o provedení práce.
Mimo jiné i proto v pondělí po schůzce se Zavadilem premiér Nečas připustil, že chystaná vládní novela zákoníku práce by mohla platit o něco později než od ledna, jak se předpokládá. Vláda bude předlohu projednávat v září, legislativní proces se prý nemusí do konce roku stihnout. O zákoníku bude vláda jednat s odbory v tripartitě i bilaterálně.
Ministerstvo práce a sociálních věcí mimo jiné navrhuje prodloužení doby, po kterou je možné uzavírat smlouvy na dobu určitou ze dvou na pět let, zvýšení maximálního rozsahu zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin, změny ve výši odstupného, které by mělo být nadále vázáno na počet let odpracovaných u zaměstnavatele, či zpružnění kont pracovní doby.