"Budeme akceptovat pouze takové řešení, které nám v zájmu národní bezpečnosti umožní provádět zákonný odposlech služeb BlackBerry. Takové řešení, pokud je nabídnou, bude muset projít zkouškami v terénu a vyhovět požadavkům našich technických expertů," podotkl zdroj.
Indie kanadskou firmu už dříve upozornila, že provoz její komunikační sítě bez možnosti státem nařízeného odposlechu nebude v Indii do budoucna možný. Firmě bylo sděleno, že pokud nenavrhne řešení, její síť bude k datu 31. srpna odstavena.
RIM ve čtvrtek vyzval další technologické firmy, aby se do jednání s indickou vládou také zapojily. Smyslem je rozpracovat společný návrh, který by řešil technologii šifrování. RIM chce vést napříč odvětvím fórum, které bude zkoumat, jak využít šifrovanou komunikaci, kterou nebude snadné odposlouchávat.
BlackBerry patří mezi takzvané chytré telefony, které mají vlastní operační systém. Na rozdíl od podobných telefonů jako je Nokia či Apple nabízí v rámci e-mailového servisu Enteprise šifrovací technologií přenosu dat. Díky tomu je BlackBerry oblíbeným přístrojem zejména mezi manažery, kterým záleží na bezpečné komunikaci.