Cisco: Objem nevyžádaných e-mailů letos vzroste o 30 procent

27.08.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. srpna (ČTK) - Množství nevyžádané elektronické pošty letos vzroste meziročně o 30 procent. Nejvíce spamu pochází z USA, druhé místo patří Indii a třetí Brazílii. Uvedla to společnost Cisco. Podle antivirové firmy Symantec stoupl podíl spamu z robotických sítí v e-mailu celosvětově z dubnových 84 procent na 95 procent v srpnu.

V srpnu byl globální podíl nevyžádané pošty v e-mailovém provozu z nových a dříve neznámých závadných zdrojů 92,2 procenta, což je od července zvýšení o 3,3 procentního bodu.

Největší podíl na spamu rozesílaném hackery ovládanými počítači měla robotická síť Rustock, která v srpnu kontrolovala 1,3 milionu počítačů. "Celkově se oproti minulým kvartálům množství rozesílané nevyžádané pošty mírně snížilo, protože se snížil počet ovládaných PC ve většině robotických sítí," uvedl analytik Symanteku Paul Wood. Výjimkou je podle něj právě síť Rustock, kde přes pokles ovládaných PC rostl denní objem rozesílaného spamu o šest procent.

Mezi nové trendy elektronického zločinu patří podle Ciska vedle zneužívání sociálních sítí typu Facebook i zaměření na takzvaný internet věcí, neboli sítě vzájemně propojených zařízení. V roce 2007 bylo do sítě připojeno 500 milionů zařízení, tedy jedno na deset osob, pro které existovalo 624.000 bezpečnostních hrozeb. V roce 2010 obsahuje internet věcí již 35 miliard zařízení, pro které existuje 2,6 milionu bezpečnostních hrozeb. V roce 2013 by pak měl být vzájemně propojen jeden bilion zařízení, odhaduje Cisco.

V současnosti ještě neexistuje efektivní způsob, jak využít obrovskou oblibu her na sociálních sítích k páchání trestné činnosti, ale již se objevují první falešné e-maily nabízející různá zvýhodnění nebo bonusy pro tyto aplikace. Jejich cílem je například získání citlivých informací nebo šíření viru. Například Facebook má nyní okolo 400 milionů uživatelů a dokonce roku by měl jejich počet vzrůst na jednu miliardu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK