"Musíme to řešit, není příliš času, ale řadě věcí se ještě zabránit dá," uvedl ministr. Bližší podrobnosti o svých návrzích, které kolegům ve vládě předloží, zatím ovšem Kalousek mluvit nechtěl.
Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl v televizní diskusi uvedl, že by pro omezení boomu slunečních zdrojů stačilo, aby byly úřady pouze přísnější při povolování staveb nových elektráren. Navíc by podle něj měl stát vyvinout úsilí, aby společnost ČEZ nepostavila svých plánovaných 100 MW solárních zdrojů. Kalousek tyto návrhy komentovat nechtěl.
Prudký růst solárních elektráren v ČR souvisí s vysokou státní podporou, která do tohoto oboru nalákala řadu nových investorů. Nový zákon umožní ERÚ v budoucnu měnit výkupní cenu elektřiny ze solárních zdrojů meziročně o více než pět procent, jak tomu bylo dosud, což by mělo obor stabilizovat. Úřad bude moci ale novou legislativu použít až v příštím roce, a mnozí podnikatelé se tak snaží zapojit své zdroje ještě letos, aby mohli vydělat na výhodně nastavených podmínkách.
Mladá fronta Dnes v sobotu napsala, že Energetický regulační úřad chystá snížit výkupní cenu z nynějších 12 korun za kilowatthodinu až na šest korun, tedy na polovinu. Doposud se mluvilo jen o zlevnění kolem 30 procent. Místopředseda úřadu Blahoslav Němeček deníku ale tuto informaci nepotvrdil s tím, že propočty nejsou dosud hotové.
Tuzemská výstavba slunečních elektráren nadále pokračuje ve vysokém tempu. Jen za červenec vzniklo v Česku 684 nových elektráren na sluneční energii. K 1. srpnu tak činil celkový instalovaný výkon tuzemských solárních elektráren 622 megawatt. Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od začátku roku vzrostl o 34 procent na 622 MW. Na začátku loňského roku činil instalovaný výkon fotovoltaických zdrojů jen 65,74 MW.