"Daňová jistota bývá zásadním parametrem při klíčových rozhodnutích podniků. Zejména firmy, které chtějí v ČR nově investovat, se poměrně často ptají, co mohou jako daňoví poplatníci očekávat od tuzemské daňové správy," uvedl vedoucí partner daňového a právního oddělení Deloitte Tomas Seidl.
Časté změny legislativy považují za hlavní příčinu nejistoty dvě pětiny oslovených firem. Nedostatek a změny pravidel nebo veřejných pokynů finančních úřadů vadí nejvíce 24 procentům firem. Polovině firem se totiž podle průzkumu vícekrát stalo, že různá oddělení finančních úřadů měla v určité oblasti odlišné názory. U podniků tak přetrvává názor, že vztah s finančním úřadem závisí do značné míry na konkrétní osobě nebo oddělní správce.
V současnosti vydává daňová správa závazné výklady zákonů v oblasti převodních cen nebo daně z přidané hodnoty. "Podnikům by pomohlo, kdyby byla povinnost daňové správy vydávat závazné výklady v co nejširším měřítku," uvedla ředitelka v oddělení daňového a právního poradenství Radka Mašková. Nejvíce problémů mají podniky ve vztahu s finančními úřady s daní z přidané hodnoty. Mezi další problémy v souvislosti s daňovou jistotou zařadily firmy možnost zpětné účinnosti některých legislativních změn nebo dlouhé řešení daňových sporů.
Dvě pětiny firem pak pro zlepšení jistoty požadují stabilitu právních norem a předpisů. Dalších téměř 30 dotázaných by uvítalo povinnost finančních úřadů zodpovědět v krátké lhůtě dotaz daňového poplatníka. Konzultace chystaných změn s podniky by přivítalo 11 procent dotázaných.
Téměř 80 procent firem je pak podle průzkumu spokojeno s postupem a chování daňových kontrolorů. Na druhou stranu není 45 procent spokojeno s délkou daňové kontroly.
Ve srovnání s ostatními zeměmi střední Evropy jsou daňové předpisy podle průzkumu poměrně stručné a výstižné. Daňová správa funguje relativně bez problémů podle vedoucího partnera pro oblast daní ve střední Evropě Jaroslava Škvrny v Maďarsku a Polsku. "U ostatních zemí dále ve střední a východní Evropě jsou zákony sice daleko kratší, ale možnosti výkladu jsou daleko košatější," dodal.
Průzkum mezi více než 80 velkými podniky v ČR ukončila společnost Deloitte letos v dubnu. Zhruba čtyři pětiny dotazovaných tvořili zástupci společností, které jsou součástí nadnárodních skupin.