...stagnuje
* Inflace eurozóny v srpnu 1,6 pct proti 1,7 v červenci
Inflace eurozóny v srpnu podle očekávání zpomalila, avšak nezaměstnanost v červenci pátý měsíc v řadě stagnovala, když nárůst zaměstnanosti v Německu vyvážilo zvýšení počtu lidí bez práce v Belgii, Španělsku a Irsku.
Statistický úřad EU uvedl, že index spotřebitelských cen (HICP) 16členného bloku v srpnu v meziročním srovnání v souladu s očekáváním ekonomů stoupl o 1,6 procenta po červencovém růstu o 1,7 procenta. Inflace se tak drží pod cílem Evropské centrální banky stanoveným těsně pod 2 procenty.
Údaj o inflaci zřejmě posílí názor trhu, že ECB ponechá hlavní úrokovou sazbu na historickém minimu 1,0 procenta ještě dlouho v příštím roce, obzvláště při očekávaném zpomalení ekonomického oživení ve zbytku letošního roku. ----------------------------------------------------------------
Pro celkové údaje o nezaměstnanosti a inflaci klikněte na: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/3-31082010-BP/ EN/3-31082010-BP-EN.PDF http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-31082010-AP/ EN/2-31082010-AP-EN.PDF ----------------------------------------------------------------
Míra nezaměstnanosti trvale stagnuje na úrovni 10 procent, a drží se tak navzdory silnému růstu ve druhém čtvrtletí poblíž 12letého maxima. To ukazuje na možná rizika, jež pro zotavení z nejhorší krize za celá desetiletí vyplývají z nízké soukromé poptávky.
Ekonomové poukazují na to, že nezaměstnanost v Evropě na růst ekonomiky reaguje pomalu. Ekonomika ve druhém čtvrtletí mezikvartálně vzrostla o 1 procento, nicméně ve třetím kvartále se čeká zpomalení tempa expanze na 0,6 procenta.
Nezaměstnanost v Německu, největší evropské ekonomice, klesla čtrnáctý měsíc v řadě. Tento pokles je podle ekonomů jedním z klíčových faktorů, jež přispívají ke zrychlování expanze německé ekonomiky za současného zlepšování údajů o soukromé spotřebě, maloobchodních tržbách a spotřebitelské důvěře.
Míra nezaměstnanosti se snížila také v Itálii, třetí největší ekonomice eurozóny, a to na 8,4 procenta z červnových 8,5 procenta.
Počet lidí bez práce nicméně stoupl v Belgii, Španělsku a na Slovensku, a tyto údaje tak vyvážily úbytek nezaměstnaných v Německu, Itálii, Rakousku, Portugalsku a Slovinsku.
[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]