"Není žádných pochyb o tom, jaký bude postoj Evropské komise. Celý život jsem bojoval za to, aby mizely rozdíly mezi regiony. Je to kriticky důležité," uvedl Barroso.
Evropská komise má právě v září představit svůj první návrh, jak by v budoucnosti mohl vypadat unijní rozpočet v letech 2014 až 2020. Vlády jednotlivých zemí se přitom již nyní snaží ohlídat, aby budoucí dělení peněz v rámci EU pro ně bylo výhodné.
Část eurokomisařů ovšem usiluje o to, aby z politiky soudržnosti unie vyčlenila Evropský sociální fond, v němž je v současnosti zhruba 75 miliard eur (téměř 1,9 bilionu korun), které putují především na vzdělávací projekty a na boj s nezaměstnaností či s diskriminací. Určitými obavami z tohoto vývoje se dnes netajil ani Komorowski. "Budu se cítit bezpečně až bude rozpočet schválený. V současnosti ale běží všechna vyjednávání," uvedl s tím, že politika soudržnosti by měla i nadále snižovat rozdíly mezi jednotlivými regiony unie.
Barroso upozornil, že budoucnost unijního rozpočtu není ani tak závislá na postoji Evropské komise, ale především jednotlivých členských států EU. Pokud by se jim prostřednictvím vlastních eurokomisařů podařilo rozsekat rozpočet evropské sedmadvacítky na účelové fondy, například na fond na vzdělávání, dopravní nebo klimatický fond, doplatily by na to především takzvané nové členské státy EU včetně Česka. Ty mají největší podíl chudých regionů a v uplynulém rozpočtovém období získaly z rozpočtu také nejvíce finančních prostředků.