Loni udělilo ministerstvo za špatnou hygienu ve vlacích pokutu zhruba 700.000 korun, předloni asi 1,2 milionu korun.
Uvedené pokuty platí jen pro rychlíkové spoje, které objednává stát. Další penále platí dráhy krajům a za zpoždění. "Letos očekáváme, že za celý rok dosáhne pokuta pro České dráhy celkové částky až deset milionů korun. Do této částky se promítnou penále za čistotu i zpoždění," řekl Jakub Ptačinský z ministerstva dopravy.
Stát letos přispívá ČD na provoz rychlíků zhruba čtyřmi miliardami korun. Dalších osm miliard korun na provoz lokálních vlaků dávají kraje. Ve smlouvách s ČD je jasný přehled toho, co dráhy musí splnit. Za každý prohřešek je pokuta pět tisíc korun. "Jsou to peníze, které drahám strháváme z peněz za provoz vlaků," dodal Ptačinský.
České dráhy přiznávají, že 30 let staré vagony nevyhovují. Zároveň se ale brání tím, že velkou část pokut dostávají kvůli vandalství. "Více než polovina všech pokut je udělena za to, že interiéry vagonů jsou počmárané grafity," říká mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Podle něj sice dráhy dostávají milionové pokuty, v celkovém objemu dopravy je to ale údajně "stále snesitelné".
"Denně vypravujeme asi 2700 vagonů, za měsíc je to něco kolem sto tisíc vozů, ve kterých musí být čisto, téct voda, topit. Z tohoto pohledu jsou ty částky na pokutách řekněme přijatelné," uvedl Šťáhlavský.
ČD vlastní něco přes 3000 vagonů, jejichž průměrný věk je 30 let. Příští rok ČD nechají zrekonstruovat 58 vozů na vlaky vyšší kvality IC a EC a 100 vagonů na obyčejné rychlíky. Kromě toho koupí 15 souprav CitiElefant a objednáno je i 33 souprav RegioShuttle pro Vysočinu a Liberecký kraj, uvedl Deník.