Za pololetí dosáhla průměrná mzda 23.135 korun, proti loňskému pololetí se tak zvýšila o 2,3 procenta, tedy o 521 korun. Reálně tak mzda vzrostla o 1,4 procenta.
V porovnání s předchozím čtvrtletí se průměrný výdělek v celém národním hospodářství ve druhém čtvrtletí zvýšil po očištění od sezonních vlivů o 0,8 procenta.
Platy se v prvních třech měsících roku zvýšily v podnikatelské i nepodnikatelské sféře. V podnikatelské oblasti se průměrné výdělky zvýšily meziročně o 2,7 procenta, tedy o 608 korun na 23.415 korun, po odečtení inflace stouply o 1,5 procenta. V nepodnikatelské sféře, kam spadá například státní správa, mzdy narostly o procento, což je o 232 korun na 23.937. Reálně se zvýšily o 0,2 procenta.
Průměrný plat se ve druhém čtvrtletí meziročně snížil lidem pracujícím v dopravě a skladování a ve vzdělávání. Nízký relativní růst byl v ubytování, stravování a pohostinství a administrativní a podpůrné činnosti.
Nejvyšší růst vykázaly těžba a dobývání, výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu a také zdravotní a sociální péče. Nejvyšší nominální mzda v peněžnictví a pojišťovnictví byla zhruba 3,6krát vyšší než v ubytování, stravování a pohostinství, kde byla naopak nejnižší, uvedl ČSÚ.
Za první pololetí se v podnikatelské sféře zvýšila průměrná mzda meziročně o 528 korun na 23.055 korun, tedy o 2,3 procenta. Reálně to bylo o 1,4 procenta. V nepodnikatelské sféře výdělky stouply o 468 korun na 23.482, což byl nárůst o dvě procenta. Po odečtení inflace šlo o nárůst o 1,1 procenta.