...než opět začnou posilovat v příštím roce, ukázal v pátek průzkum Reuters mezi analytiky.
Hlavní regionální měny budou podle průzkumu 40 analytiků provedeného mezi 30.srpnem a 2.zářím v příštích 12 měsících pokračovat v posilování vůči euru.
Očekává se, že koruna <EUCZK=> vůči čtvrtečnímu závěru zpevní o 1 procento na 24,4 za euro. Zlotý <EUPLN=> a leu <EURRON=> by měly zpevnit o 4 procenta na 3,82, respektive na 4,1 za euro, a forint <EURHUF=> o 5 procent na 271,5 za euro.
Až na korunu, která je vnímána jako bezpečné útočiště a tento rok už posílila o více než 6 procent, jde o mírně nižší hodnoty než v předchozím průzkumu. Koruna si podle měsíc starého odhadu měla v horizontu jednoho roku polepšit na 24,7 za euro.
Regionální měny procházejí rozkolísaným obdobím poté, co si v průběhu léta většinou připisovaly zisky. Následně je však zasáhla nervozita na trzích, které se obávají zpomalení světové ekonomiky.
V průběhu příštích tří měsíců podle odhadu koruna a zlotý - nejziskovější měny tohoto roku, které těžily z lepší kondice svých ekonomik - se stáhnou přibližně o jedno procento, zatímco forint a leu zřejmě získají 0,6 a 1,3 procenta.
Mnozí analytici však varují, že předpověď mírného posílení měn v blízké budoucnosti by mohl jednoduše smazat negativní posun v globálním sentimentu. Maďarsko a Rumunsko navíc čelí v příštích měsících značným ekonomickým a politickým rizikům i na domácí scéně.
"Dokud se nedočkáme dobrých makroekonomických dat ze Spojených států a Asie, stavíme se (vůči měnám regionu) opatrně a pesimisticky," uvedl Balint Hada ze společnosti Quaestor Financial Consulting v Budapešti.
Jiný průzkum Reuters ukazuje v příštích týdnech zvýšení volatility eura <EUR=>, referenční měny regionu, kvůli nejistotám týkajícím se globální ekonomiky. [ID:nSLA2KE6BD]
(Autoři: Sándor Petö aa Marton Dunai; Přeložil: Roman Gazdík)