Následující nabídky státních podílů v GM ale již můžou být ziskové. Bude ale záležet na tom, jak se k akciím koncernu postaví obchodníci, dodávají zdroje. Otázka, zda se daňovým poplatníkům celá státní pomoc GM za 50 miliard dolarů vyplatila, tak zůstane otevřená roky.
Ministerstvu financí USA může trvat přes tři roky po prvotní nabídce, než svůj podíl v koncernu prodá. Konečné zúčtování tak může spadnout do dalšího prezidentského období.
Rozhodnutí ocenit první akcie GM na burze pod cenou, kterou zaplatili daňoví poplatníci, by odpovídalo běžným postupům Wall Street, kde první investoři dostávají slevu. V případě GM ale může navržená cena přispět k obavám investorů z pomalého oživování americké ekonomiky a stagnujícího prodeje aut.
Přípravy prvotní nabídky GM jsou neveřejné a koncern i ministerstvo se k nim odmítly vyjádřit. Jako důvod uvádějí restrikce dané regulátory.
Administrativa prezidenta Baracka Obamy slíbila opustit investici v GM co nejrychleji, aby se státu z pomoci vrátila zpět celá suma. Mluvčí ministerstva i automobilky se ke zprávě odmítli vyjádřit, napsala agentura Reuters.
GM předložila regulátorům dokumentaci k chystané primární emisi ve druhé polovině srpna. Vydáním akcií na burzách v New Yorku a Torontu by mohl stát získat 15 až 20 miliard dolarů. Mohla by to tak být největší IPO od emise akcií společnosti Visa z března 2008 za 19,7 miliardy USD.