Daňové prázdniny by měly být zrušeny pro všechny typy obnovitelných zdrojů, zrušení se však nebude vztahovat na už schválené projekty.
"Je to v návrhu novely, která by měla začít platit od 1. ledna 2011. Je však otázkou, co tomu řekne vláda a parlament," uvedl Kalousek. Kdyby návrh prošel, počítá důvodová zpráva ministerstva s příjmy v řádu stovek milionů korun od roku 2012.
Vláda také hledá cestu, jak získat peníze, z nichž by vynahradila spotřebitelům nárůst cen elektřiny způsobený štědrou podporou výroby z obnovitelných zdrojů. Podle odhadů ministerstva průmyslu od ledna stoupne poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie z dnešních 166 na 700 korun za megawatthodinu elektřiny. Cena elektřiny pro domácnosti by tak zdražila minimálně o patnáct procent a pro firmy o devatenáct procent.
"Hledáme kompenzační mechanismus, který by mohl spočívat v tom, že by se z veřejných zdrojů vzala nějaká částka, která by mohla být zaplacena podnikatelům v oblasti solární energie," vysvětlil listu Kalouskův náměstek Ladislav Minčič, jehož úkolem je navrhnout, kde na to má vláda najít peníze. Podle něj by jednou z cest mohlo být zvýšení energetických daní například z uhlí či plynu.
Kalousek tento návrh hodnotí opatrně. "Nejsem si jistý, zda by to nenapáchalo víc škody než užitku," řekl ministr.
Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla by problém s rostoucím poplatkem na podporu obnovitelných zdrojů mohla pomoci vyřešit společnost ČEZ, která do solární energie také investuje. "Pokud stát prosadí jako akcionář v dozorčí radě, že ČEZ tyto investice omezí, solární boom se zbrzdí," prohlásil Míl.