Platební bilance ve 2. čtvrtletí vykázala schodek 29,5 mld. Kč

07.09.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. září (ČTK) - Běžný účet platební bilance, která je souhrnem veškerých ekonomických transakcí domácí ekonomiky se zahraničím, skončil v letošním 2. čtvrtletí ve schodku 29,5 miliardy Kč. Ve stejném období loni vykázal deficit 30,7 miliardy korun. Oznámila to dnes Česká národní banka.

V prvním čtvrtletí byl běžný účet podle zpřesněných údajů ČNB v přebytku 19,1 miliardy korun, zatímco za celý loňský rok skončil ve schodku 37 miliard korun.

Na finančním účtu se v letošním 2. čtvrtletí podle centrální banky uskutečnil čistý příliv finančních zdrojů ze zahraničí v objemu 26,8 miliardy korun. Devizové rezervy ČNB bez vlivu kurzových rozdílů se zvýšily o 3,1 miliardy korun. Poměr schodku běžného účtu platební bilance k hrubému domácímu produktu na roční bázi mírně klesl podle odhadu ČNB na 1,1 procenta vlivem meziročního zlepšení salda bilance výnosů a transferů.

Bilance zboží a služeb byla podle aktualizovaných dat ve druhém čtvrtletí přebytková ve výši 49 miliardy korun, což v meziročním srovnání představuje pokles přebytku při růstu obratu vývozu a dovozu.

Bilance výnosů skončila pasivem 83,2 miliardy korun, což představuje meziroční zmírnění pasiva o 8,4 miliardy korun. Bilance běžných převodů byla přebytková ve výši 4,7 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o 5,6 miliardy korun. Bilance běžných převodů skončila přebytkem 4,7 miliardy korun, tedy s meziročním zlepšením 5,6 miliardy korun.

V přebytku kapitálového účtu ve výši 9,7 miliardy Kč se projevily čisté příjmy z transakcí ve vztahu k rozpočtu Evropské unie a kladné saldo obchodů s emisními povolenkami. V meziročním srovnání je přebytek o 5,2 miliardy korun vyšší.

Čistý příliv přímých investic dosáhl 29,1 miliardy korun, převážnou část představoval podíl zahraničních vlastníků na předpokládané výši reinvestovaného zisku 22,9 miliard korun. Na navýšení základního kapitálu tuzemských firem připadlo 4,1 miliardy korun, a to především v odvětvích obchodu s nemovitostmi a poskytování služeb pro podniky a v odvětví finančního zprostředkování. Ve vývoji úvěrových vztahů převažovalo čisté splácení úvěrů zahraničními mateřskými podniky tuzemským dceřiným firmám, a představovalo čistý příliv 2,1 miliard korun.

Čistý příliv portfoliových investic do České republiky dosáhl 57,7 miliardy Kč. "Tento výsledek byl především důsledkem realizace emisí dluhopisů tuzemských podniků na zahraničních kapitálových trzích a v nižší míře nákupů bankovních a vládních dluhopisů nerezidenty na tuzemském kapitálovém trhu. U aktivních operacích s cennými papíry převažovaly odprodeje zahraničních dluhopisů tuzemskými subjekty nad jejich nákupy zahraničních akcií," uvedla ČNB.

V položce ostatních investic byl podle ČNB odliv kapitálu do zahraničí 59,5 miliardy Kč. Na tom se podílel hlavně podnikový sektor, kde významně narostly krátkodobé obchodní a finanční úvěry a další aktiva v zahraničí. Změna pozice podnikové sféry představovala čistý odliv zdrojů do zahraničí ve výši 56 miliardy korun.

Bankovní sektor zvýšil objem vkladů a půjček vůči zahraničí, ale současně vzrostlo i čerpání krátkodobých vkladů od zahraničních investorů. Změna pozice bankovního sektoru, tedy odliv zdrojů, činila 4,6 miliardy korun.

Centrální vláda a regiony čerpaly úvěry od Evropské investiční banky na rozvoj infrastruktury. Rozsah zdrojů čerpaných vládním sektorem ze zahraničí činil 0,7 miliardy korun.

Devizové rezervy ČNB po vyloučení kurzových vlivů se zvýšily ve druhém čtvrtletí o 3,1 miliardy korun vlivem výnosů z investovaných prostředků a devizových transakcí klientů ČNB.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK