Přijímání nových lidí plánuje na čtvrté čtvrtletí celkově šest procent podniků. Osm procent naopak počítá se snížením počtu zaměstnanců. Celkem 84 procent společností v průzkumu uvedlo, že počet pracujících ponechá beze změny.
Průzkum ukázal velké výkyvy mezi obory, kde podniky očekávají propouštění nebo nábor nových lidí. "Manpower Index trhu práce je sice mírně negativní, ale je to dáno především značně negativním odhadem v sektoru ubytování a stravování a dále v zemědělství, stavebnictví a segmentu maloobchodu a velkoobchodu," uvedla generální ředitelka Manpower Česká republika Jaroslava Rezlerová.
Naopak pět odvětví hodlá nové zaměstnance nabírat. Výrazný nárůst zaměstnanců plánují odvětví financí, pojištění, nemovitostí a dalších služeb podnikům.
Z regionálního pohledu očekávají podniky nárůst nových pracovních sil v Praze, když čistý index trhu práce činí osm procent. Naopak podniky v Čechách mimo Prahu i na Moravě jsou pesimistické, index trhu práce u nich činí minus osm procent, respektive minus čtyři procenta.
Index trhu práce společnosti Manpower se vypočítává tak, že se od procenta zaměstnavatelů, kteří předpokládají nárůst pracovních sil, odečte procento zaměstnavatelů, kteří předpokládají pokles počtu pracovních sil. Pro čtvrté čtvrtletí index vychází na minus dvě procenta, zatímco pro třetí čtvrtletí byl plus jedno procento.
Manpower zhotovuje průzkum pro USA od roku 1962. Průzkum je považován za hlavní indikátor trendů na trhu práce. V dalších zemích má průzkum krátkou historii, většina z nich byla zahrnuta do průzkumu v minulém desetiletí.