"Důvěryhodnost českých státních dluhopisů podporuje makroekonomická odolnost a politická flexibilita, které se opírají o věrohodnou měnovou politiku, robustní bankovní systém a o mírnou úroveň zadlužení státu," uvedl analytik agentury David Heslam.
Fitch předpovídá, že česká ekonomika letos poroste o 1,6 procenta HDP po loňském propadu o 4,1 procenta. Letošní růst potáhne silnější zahraniční poptávka po českém exportu na hlavních trzích v EU, především v Německu i opožděné důsledky vládního programu stimulů, uvádí agentura.
Na začátku globální krize měla ČR relativně nízké zadlužení - v roce 2007 byl dluh 29 procenta HDP a tak mohla vláda nechat plně působit tak zvané automatické stabilizátory (tedy daně a sociální dávky) a uplatnit v roce 2009 stimulační opatření v hodnotě dvou procent hrubého domácího produktu, připomněla agentura.
To vedlo k růstu rozpočtového deficitu na 5,9 procenta HDP v loňském roce. Fitch se domnívá, že letos se schodek sníží na 5,5 procenta HDP a do roku 2012 se sníží na 4,1 procenta. Podle takového scénáře se státní dluh v roce 2012 stabilizuje na 44 procentech HDP, což je málo ve srovnání se zadlužením řady evropských zemí, uvádí prohlášení Fitch.
Květnové volby označuje za předěl české moderní historie, protože přinesly politicky nejsoudržnější vládu za více než deset let. Pokud bude vláda úspěšná při snižování deficitu a reformách zdravotnictví a důchodového systému, mohlo by to vést v příštích 18 až 24 měsících k tlaku na zvýšení ratingu ČR, tvrdí agentura.