Již v pondělí tak Obama navrhl investice do dopravní infrastruktury, které by měly rovněž vytvořit pracovní místa. Během šesti let chce do obnovy silnic, železnic a letišť vložit 50 miliard dolarů (cca 960 miliard korun). Plán by podle něj měl jednak snížit vysokou nezaměstnanost, jejíž míra v srpnu činila 9,6 procenta, jednak zlepšit fungování amerického hospodářství i v budoucnu.
Opoziční republikáni nicméně namítají, že se již ukázalo, že Obamovy recepty na obnovu ekonomiky nefungují, a vůči novým iniciativám jsou proto skeptičtí. Podle republikánů selhal především prezidentův stimul na podporu ekonomiky ve výši 787 miliard dolarů, když se mu nepodařilo snížit nezaměstnanost. Obama by podle nich pro podporu ekonomiky měl především najít rozpočtové úspory a nezvyšovat daně.
Bílý dům jejich kritiku odmítá s tím, že balíček zabránil ještě větším problémům ekonomiky a že právě republikánské postupy jsou tím, co hospodářství do potíží dostalo. "Myslí si, že zapomenete, co jejich program napáchal v této zemi. Myslí si, že prostě uvěříte, že se změnili. Jsou to lidí, jejichž politika pomohla zničit naši střední třídu a dostala ekonomiku do škarpy," řekl v pondělí Obama.
Podle komentátorů jsou ale vyhlídky jeho současných plánů na podporu nezaměstnanosti v Kongresu nejisté. Americké voliče již nyní podle průzkumů znepokojuje vysoký rozpočtový deficit, a zákonodárci z obou stran tak před volbami nebudou ochotní podpořit cokoliv, co jen zavání dalším utrácením. Obama nicméně tvrdí, že jeho iniciativy rozpočet dále nezatíží.