Na potřebu převodu znalostí ohledně technologie, která bude v Temelíně použita, upozornil vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. "Je to základní podmínka," řekl Bartuška.
"Bude to specifikováno v zadávací dokumentaci," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Připustil, že požadavek transferu se může projevit na vyšší ceně za výstavbu nových jaderných bloků, v konečném důsledku se prý ale vyplatí. "Je to efektivnější než být v područí někoho dalšího," vysvětlil mluvčí s tím, že je nutné vyhodnotit možná rizika.
Šéf společnosti Westinghouse, která je jedním z účastníků tendru, Anders Jackson v rozhovoru pro E15 řekl, že transfer je možný. "Pokud to bude požadavek tendru, nemáme s tím žádný problém," prohlásil Jackson.
Podle listu se tomuto požadavku přizpůsobí i další dva účastníci výběrového řízení, kterými jsou česko-ruské konsorcium Škoda JS - Atomstrojexport a francouzsko-německá Areva.
List píše, že otázkou zůstává, zda by know-how od zahraničního výrobce reaktorů mohlo být do budoucna využíváno českými společnostmi. Bartuška by to považoval za vhodnou formu podpory tuzemských firem.
Výběrové řízení na dodavatele dostavby Temelína zadal ČEZ loni, vítěz, který bude znám v roce 2012, získá od ČEZ zakázku na dva bloky v Temelíně s opcí na další tři v Dukovanech a slovenských Jaslovských Bohunicích. ČEZ by chtěl nové dva bloky uvést do provozu do roku 2020, výstavba má stát zhruba 500 miliard korun.