Názory analytiků na další vývoj nezaměstnanosti se různí. Pesimističtější výhled do budoucna má například Svaz průmyslu a dopravy, podle kterého tuzemské firmy ani s pokračujícím oživením nespěchají s nabíráním nových pracovníků. V následujících měsících se tak podle svazu bude míra nezaměstnanosti zvyšovat a zlepšení se dá očekávat v nejlepším případě až ve druhé polovině příštího roku.
"Předpokládáme, že čísla budou hovořit o zvýšení z 8,7 na 8,8 procenta," řekl ČTK například Tomáš Volf ze společnosti Citfin. Hlavním důvodem je podle něj další příval absolventů škol na úřady práce. "Vývoj mezi červencem a srpnem vždycky hovořil o navýšení nezaměstnanosti až o 0,2 procentního bodu," upozornil Volf.
Naopak Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance se domnívá, že nezaměstnanost o 0,1 procentního bodu klesla na 8,6 procenta. Důvodem je podle něj vyšší zaměstnanost v průmyslu. Tento trend by podle něj mohl pokračovat, ale pouze krátkodobě. "Zima bude velmi negativní a rok 2011 nebude dobrý; bude se propouštět v celé řadě odvětví," řekl.
Nárůst nezaměstnanosti nad devět procent letos očekávají i Pavel Mertlík z Raiffeisenbank či Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. Naopak pokles nezaměstnanosti očekávají například Branislav Hunčík ze společnosti PricewaterhouseCoopers ČR či Kamila Fialová z Komerční banky.