"Těžko můžeme počítat s tím, že se nám podstatným způsobem podaří zvýšit vývoz," uvedl Vala. Podle něj se unijní země brání dovozu cizích potravin různými opatřeními, což Česko nedělá. U mléčných výrobků se podíl exportu na tuzemské spotřebě už loni blížil ke 40 procentům.
"Dovoz stoupá stále a výroba mlékáren v některých komoditách klesá," potvrdil Oldřich Obermaier z představenstva Českomoravského svazu mlékárenského. Za pozitivní však považuje to, že se v tuzemsku vyrábí více pracnějších výrobků, jako jsou sýry, smetanové krémy a tvarohy. Pokles se týká čerstvého mléka a například i másla. Podle Obermaiera je ale stále český export mléka a mléčných výrobků vyšší než dovozy. "Pořád ještě vyrábíme víc, než jsme schopni spotřebovat," řekl.
Mlékárna Polná na Jihlavsku vyrábí sedm druhů sýrů, zaměstnává přes 40 lidí. "Situace na trhu je stabilizovaná, ale o to místo na trhu se musíte poprat. Konkurenční prostředí je poměrně veliké," řekl jednatel firmy Miloš Kvasnička. Kromě českých mlékáren se jeho firma musí vyrovnávat s konkurencí z Polska, Německa i Slovenska.
V letošním prvním pololetí se v republice podle Českého statistického úřadu vyrobilo 1,327 miliardy litrů mléka, v meziročním porovnání o 4,4 procenta méně. Farmáři na Vysočině, kteří jsou největšími producenty, dodali na trh přes 226 milionů litrů a jejich produkce oproti loňsku klesla pouze o procento. Podle Valy se v tomto kraji může produkce rychle vrátit na čísla před takzvanou mléčnou krizí, protože stáda dojnic se likvidovala jen výjimečně.
"Spousta podniků řešila špatnou cenu mléka tím, že do chovu přestala investovat," vysvětlil Vala. Kvůli úsporám se například snížila kvalita krmení a zpomalila se obnova stáda. Při dobrých cenách za mléko se to dá ale v krátké době zlepšit.
V ČR teď funguje kolem 45 větších mlékáren, zatímco v roce 1989 jich bylo 122. Některé podniky zanikly, jiné se sloučily. Přibývají ale malé mlékárny na farmách.