Kontroverzní plány na sjednocení daňového základu pro firmy v EU se objevily poprvé v roce 2001, ale zmizeli s irským odmítnutím lisabonské smlouvy v polovině roku 2008. Právě případná daňová harmonizace sehrála značnou roli v kampani odpůrců reformního dokumentu. Evropská komise tvrdila, že podobné obavy jsou zbytečné, ale podle Irish Times poté, co Irové nakonec se smlouvou souhlasili, otočila.
"Komise učiní kroky, které zlepší koordinaci národních daňových politik, především předložením směrnice o sjednocení daňového základu pro firmy," cituje irský deník dokument Evropské komise. Podobný krok dlouhodobě navrhují velké členské státy EU jako Francie, které tvrdí, že především nové členské státy nepostupují férově, když lákají zahraniční investory na nízké daně.
Česko a další státy by teoreticky měly mít možnost případný návrh zablokovat, protože v daňové změny v unii musí být odsouhlaseny jednomyslně. Eurokomisař pro daně Algirdas Šemeta je ale údajně připraven využít principu takzvané posílené spolupráce. Tu lze použít v případě, že se EU není schopná na některém návrhu shodnout. Daňovou harmonizaci by tak mohli přijmout jen její zastánci, ovšem panují obavy, že by to další státy znevýhodnilo.