"Pracujeme na tom. Žádné rozhodnutí jsme ale zatím nepřijali," řekl Koroljov, jehož cituje agentura Reuters. Vládu o zvážení zákazu podle něj požádali producenti rostlinných olejů. Rozhodnutí vláda prý učiní, až bude jasné, jak bude vypadat sklizeň.
Pokud Rusko k zákazu skutečně sáhne, pak to bude v součinnosti se zastavením vývozu obilovin, k němuž vláda sáhla v polovině srpna. Smyslem je zabránit růstu cen potravin v případě, že by se objevil nedostatek pšenice a dalšího obilí. Se zákazem obilovin Rusko předběžně počítá zatím do konce roku.
Zástupce společnosti Efco Valerij Sergačjov už dříve odhadl, že Rusko by v letošním roce mohlo sklidit 5,58 milionu tun slunečnicových semen. Loni sklizeň činila 6,45 milionu tun. V srpnu svůj odhad snížila i společnost SovEcon. Její šéf Andrej Sizov sklizeň odhaduje na šest milionů tun. Bez zákazu by podle něj Rusko vyvezlo 320.000 tun oleje a dovezlo asi 340.000 tun.
Ruský list Vedomosti dnes napsal, že producenti vyzvali vládu, aby zvážila buď zákaz vývozu slunečnicového oleje a semen, anebo alespoň sáhla k restriktivním vývozním clům.
Rusko před letošní sezonou oselo slunečnicovým semenem rekordní plochu, zhruba 7,1 milionu hektarů. SovEcon ještě v květnu předpovídal, že sklizeň bude letos rekordní a dosáhne kolem 7,4 milionu tun. Pak ale Rusko zasáhla vlna veder.