Nečas: Výběr daní je příliš závislý na ekonomice, je třeba změn

13.09.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. září (ČTK) - Současný daňový systém a tím i příjmy státního rozpočtu jsou podle premiéra Petra Nečase (ODS) příliš závislé na vývoji ekonomiky. Proto je potřebné vedle reformy důchodů a zdravotnictví provést daňovou reformu, která by zvětšila důraz příjmů státu na nepřímé daně a zároveň nezvýšila celkové daňové zatížení. Nečas to uvedl na dnešním diskusním setkání vrcholových manažerů a státních činitelů.

Analýza daňových příjmů podle premiéra ukázala jednoznačnou závislost příjmů rozpočtu na ekonomickém cyklu, a to především u sociálních odvodů a daně z příjmu firem. "Naopak DPH má obrovskou míru rezistence proti výkyvům. Musíme tak provést restrukturalizaci veřejných financí tak, aby byly celkově odolnější proto výkyvům," dodal.

Odvody na sociální pojištění podle Nečase tvoří 40 procent příjmů rozpočtu. "Je to mimořádné a proto musíme restrukturalizovat tak, abychom oslabili závislost na odvodech a převedli to spíše na nepřímé daně," dodal.

Současná opatření vlády a škrty v rozpočtu pro letošní a příští rok jsou ovšem podle Nečase pouze stabilizační fází. "Samozřejmě v první fázi letos a příští rok musíme reagovat na vývoj veřejných financí. Cílem je letos udržet deficit veřejných financí pod 5,3 procenta hrubého domácího produktu," uvedl. Dalším krokem je podle premiéra snížení deficitu na 4,6 procenta HDP příští rok při schodku státního rozpočtu 135 miliard korun.

"Deficit na příští rok je i tak poměrně hrozivý a bez aktivních zásahů vlády by směřoval k 200 miliard korun a deficitu veřejných financí kolem šesti procent HDP," uvedl Nečas. Zároveň zopakoval, že cílem je mít při ekonomickém růstu vyrovnané veřejné finance v roce 2016 až 2017.

Na samotné reformní kroky, které budou následovat, má podle Nečase vláda relativně krátké období. "Nelze očekávat, že by to šlo prosazovat na jaře 2014 před volbami," řekl Nečas. Přitom nevyužít velké vládní většiny v poslanecké sněmovně by podle něj bylo "hříchem politickým i hříchem proti této zemi a její budoucnosti".

Celková snaha vlády podle premiéra nesměřuje jen k pokusu zachránit veřejné finance, ale k celkové modernizaci země, tedy reformám ve všech sektorech. "Ve střednědobém horizontu přinášejí takové kroky pozitivní výsledky. Stačí se podívat na sousední Německo, které před lety provádělo reformy a pozitivní výsledky to Německu přináší. Země je z těch původních 15 zemí EU nejlépe připravenou," uvedl Nečas.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK