"Reálný nárůst ceny nájemného nelze zcela jasně predikovat a v některých částech republiky může mít zcela opačnou tendenci než vzestupnou," uvedl Kalous.
Podle platných zákonů bude možné po ukončení regulace výši nájemného určit jen dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem. Občanský zákoník neřeší případ, kdy se obě strany nedohodnou. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) proto nyní předloží vládě návrh dílčí novely zákoníku.
Pokud se obě strany na úpravě nájemného nedohodnou, rozhodoval by o výši nájemného soud. V takových případech bude podle náměstka klíčová role soudních znalců. "Je ale otázka, z jakých objektivních podkladů budou vycházet," poznamenal Kalous. Stát ale dosud nemá ani takzvanou mapu nájemného, která by pomohla určovat místně obvyklé nájemné. Podle náměstka nebude ovšem možné podobnou mapu vytvořit dříve než v roce 2013, kdy regulace činží skončí.
Vláda návrh novely občanského zákoníku schválila už na jaře 2009, parlament návrh ale dosud neprojednal.
V oblasti bydlení připravuje MMR další právní změny. Upravit se podle Kalouse mají normy o vlastnictví bytů. Změna má zjednodušit například rozhodování společenství vlastníků bytů. "Víme, když má dnes společenství 100 majitelů, tak je problém, aby se sešlo a odsouhlasilo například opravu střechy, což může snížit hodnotu jejich majetku," uvedl náměstek.
Dalším novou normou MMR má být obecný předpis povodňových opatření a nástrojů. Podle Kalouse to budou hlavně půjčky, které bude možné automaticky použít při povodních a dalších živelních pohromách.