MMF konstatoval, že trhy práce jsou ve velmi špatném stavu a stále více lidí není schopno delší dobu sehnat práci. "Lidské a společenské náklady nezaměstnanosti jsou mnohem dalekosáhlejší, než bezprostřední dočasná ztráta příjmu," uvedl MMF.
Diskusní materiál fondu doporučuje neodstupovat před rokem 2011 od rozpočtových programů na podporu oživení ekonomiky z recese; od nich už ovšem velká část Evropy odstupuje a plánuje úsporná opatření. MMF také uvádí, že prodlužování příspěvku v nezaměstnanosti pomáhá udržovat spotřebitelskou poptávku a pracovní morálku, což platí i pro programy podpory zkrácených pracovních úvazků.
Hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard uvedl, že zvýšený dluh vytvářený fiskální stimulací se vyplatí, pokud přispěje ke snižování dlouhodobé nezaměstnanosti. "Jestliže fiskální stimulace pomáhá snížit nezaměstnanost a zabrání tím zvýšené strukturální nezaměstnanosti, může se vyplatit, protože povede jen k malému nárůstu dluhu ve srovnání s alternativou nicnedělání," řekl Blanchard.
Údaje z amerického trhu práce však hovoří o zcela opačném vývoji. USA zavedly za cenu prudkého zvýšení deficitu jeden z největších fiskálních stimulů na světě a výrazně prodloužily podporu v nezaměstnanosti. Profesor Harvardovy univerzity Robert Barro ale minulý měsíc upozornil, že podíl dlouhodobě nezaměstnaných v USA se v letos v červnu dostal na bezprecedentních 46 procent proti dosavadnímu poválečnému maximu 25 procent. Za hlavní příčinu Barro označil to, že vláda a Kongres podpořily nezaměstnanost zvýšením nároku na podporu až na 99 týdnů z běžných 26 týdnů.
MMF si od konference v Oslu podle Blancharda slibuje, že "potvrdí potřebu koordinovat v mezinárodním rámci politiku agregátní poptávky". Poslední summit skupiny předních světových ekonomik G20 v červnu však takové přání nesplnil, protože evropské země v čele s Německem odmítly snahu Spojených států nutit ostatní v pokračování podpory ekonomik zvyšováním dluhů.
MMF bude mít ve snaze o podporu poptávky podporu v Mezinárodní organizaci práce (ILO), jejíž vedení vyzvalo k prodlužování programů fiskální stimulace s ohledem na "křehké" globální oživení a slabé trhy práce. Konference se mimo šéfa MMF Dominiqua Strausse-Kahna a předáků ILO účastní například španělský premiér José Luis Zapatero, jeho řecký kolega Jorgos Papandreu nebo francouzská ministryně hospodářství, financí a zaměstnanosti Christine Lagardeová.