Většina podvyživených žije v rozvojových zemích, kde se jejich počet nyní podílí na celkové populaci 16 procenty. Proti loňskému poměru 18 procent to je sice zlepšení, FAO však upozornila, že to stále zaostává za plněním cíle OSN. Ta si předsevzala snížit počet podvyživených v rozvojových zemích ze 20 procent na počátku 90. let minulého století na deset procent do roku 2015. Plnění rozvojových cílů OSN by mělo hodnotit valné shromáždění OSN příští týden.
Navzdory poklesu počtu hladových se s novou vlnou růstu cen obilí, hladovými bouřemi v Mozambiku a Egyptě a neúrodou v Rusku dostává tématu hladu a potravinové bezpečnosti opět světové pozornosti. FAO kvůli růstu cen a zákazu vývozu obilí z Ruska svolala na 24. září mimořádné zasedání svého mezivládního výboru pro obilí.
Ceny obilí letos vzrostly o několik desítek procent, stále však jsou proti rekordům z roku 2008 méně než poloviční. FAO hodnotí celkovou světovou situaci v dodávkách a zásobách za přiměřenou, vyzývá však vlády k zajištění bezpečnější budoucnosti.
"Vlády by měly povzbuzovat zvýšení investic do zemědělství, rozšiřovat sociální záchranné sítě a podpůrné programy a posilovat příjmové aktivity venkovské a městské chudiny," uvedla FAO.
Počty podvyživených ve světě se zvyšují více než deset let a loni se kvůli ekonomickému propadu ve světě a vysokým cenám potravin dostaly na maximum. O letošní zvrat se zasloužilo zlepšení přístupu k potravinám díky oživení z krize a poklesu cen po dvou letech vysokých sklizní. Letos sice produkce obilovin klesne, podle FAO však bude i tak třetí nejvyšší v historii.