...komentář)
PRAHA, 15.září (Reuters) - Ceny průmyslových výrobců (PPI) se v srpnu meziměsíčně snížily o 0,4 procenta po červencové stagnaci, a zapsaly si tak největší pokles v letošním roce, uvedl ve středu Český statistický úřad.
V meziročním srovnání ceny stouply o 1,8 procenta po zvýšení o 2,3 procenta v červenci.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 08/10 07/10 08/09 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct -0,4 0,0 +0,2 meziroční změna v pct +1,8 +2,3 -5,1
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA2972]
OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční růst indexu o 0,1 procenta a meziroční zvýšení o 2,2 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * V meziměsíčním srovnání klesly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, a sice o 4,0 procenta. Segment dopravních prostředků zlevnil o 1,6 procenta. * Na druhé straně vzrostly ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 0,8 procenta. * Meziročně se nejvíc projevil nárůst cen koksu a rafinovaných ropných produktů o 22,6 procenta. Obecné kovy a kovodělné výrobky podražily o 9,9 procenta. * Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně klesly o 3,0 procenta. V meziročním srovnání se nicméně zvedly poprvé za posledních 23 měsíců, a sice o 8,8 procenta, když ještě v červenci klesly o 0,6 procenta. * Výrobní ceny si zapsaly teprve pátý meziroční vzestup od listopadu roku 2008. Nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 vykázaly ceny loni v září, kdy se propadly o 5,4 procenta.
KOMENTÁŘE
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Ceny průmyslových výrobců v srpnu překvapily... Důvodem byl pokles cen ropy v korunovém vyjádření v předchozích měsících. Zatímco tento pokles byl očekávaný, výraznější růst, který by to kompenzoval, v ostatních skupinách nenastal."
"Z pohledu ČNB a budoucích tlaků do inflace jsou mnohem důležitější ceny zemědělských výrobců. Ty zaznamenaly další růst o 3,0 procenta - plus 0,8 procenta po sezónním očištění -, což ukazuje na budoucí inflační tlaky do cen potravin v rámci spotřebitelské inflace."
PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM UNICREDIT BANK, PRAHA
"Byli jsme v odhadu pod trhem, takže pro nás to zas tak velké překvapení není, byť pravda je, že ceny meziměsíčně klesly více, než jsme čekali."
"Zdá se, že celoplošný pokles je do značné míry ovlivněný kurzem koruny, která posilovala během července. Jedinou výjimkou z těch skupin směrem nahoru jsou kovy, kde přeci jen došlo ještě k nějakému mírnému nárůstu."
"Myslím, že pro příští měsíce se zde schyluje k ovlivnění PPI cenami zemědělských výrobců směrem nahoru."
HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK
"Ceny průmyslových výrobců v ČR v srpnu nečekaně klesají zásluhou nižších cen ropných produktů, aut a chemických látek. V meziměsíčním poklesu výrobních cen se odráží i posilování koruny vůči dolaru v průběhu léta."
"Ceny zemědělských výrobců ale rychle rostou..., což bude brzy tlačit ceny potravin nahoru."
"Prudkého zrychlení inflace v ČR se ale neobáváme, protože plánované škrty ve veřejných výdajích přiškrtí spotřebu. Prostor pro růst cen bude velmi úzký."
"Předpokládáme, že ČNB ponechá sazby v průběhu dalších šesti až devíti měsíců beze změny. Nemyslíme si, že by se bankovní rada shodla nad potřebou dorovnat repo sazbu na takzvanou 'nekrizovou úroveň', jak naznačil Pavel Řežábek."
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.