Do konce roku chce ČEZ znásobit výkon solárních zdrojů na 126 MW

16.09.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 16. září (ČTK) - Energetická společnost ČEZ hodlá do konce roku zahájit provoz ve fotovoltaických elektrárnách o instalovaném výkonu zhruba 107 megawattů, a bude tak mít nárok na současné vysoké výkupní ceny. Celkový instalovaný výkon slunečních elektráren firmy se tak zvedne na 126 MW. Mezi spuštěnými elektrárnami nebudou projekty v Chvaleticích a Milovicích o celkovém výkonu zhruba 70 MW, od kterých ČEZ odstoupil. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier.

Podle Schreiera ČEZ vlastní fotovoltaické projekty nerozvíjí, ale nakupuje projekty, které mají vyřízená veškerá povolení. "Je jasné, že vzniknou, a je jen otázkou, kdo je koupí," řekl k investicím do solárních zdrojů Schreier. "Při nákupu vždy soutěžíme s celou řadou zahraničních investorů. Podle našeho přesvědčení je pro občany ČR lepší, pokud se zisk občanům ze 70 procent vrátí zpět přes vlastnictví ČEZ, než když zcela odteče do zahraničí," dodal. Stát vlastní v ČEZ zhruba 70 procent.

"ČEZ patří mezi hlavní české solární investory a teď se tváří, že je lepší, když nehorázně vydělá on, než aby nadsazený profit připadl soukromým investorům," tvrdí Jan Šrytr z Ekologického právního servisu. "Přitom by mohl ČEZ spuštění svých elektráren prostě odložit na příští rok, kdy začne platit realistická výkupní cena. To je rozdíl mezi rozumnou výrobou čisté energie a zlatokopectvím, jaké předvádí (generální ředitel ČEZ) Martin Roman," dodal Šrytr.

Do konce roku plánuje ČEZ spustit fotovoltaickou elektrárnu v Ševětíně o instalovaném výkonu 30 MW, dále pak sluneční zdroje na pěti různých lokalitách v Ralsku o celkovém výkonu zhruba 56,6 MW a solární elektrárny Buštěhrad (2,4 MW), Vranovská Ves (16 MW) a Pánov I. (2,1 MW).

Přípravy na projektu elektrárny Chvaletice, která měla mít výkon asi 20 MW, ČEZ zastavil. Firma vystoupila také z projektu solární elektrárny Milovice, jejíž výkon měl dosáhnout až 50 MW.

Připojením svých solárních zdrojů do konce roku bude mít ČEZ nárok na vysokou výkupní cenu elektřiny ze solárních elektráren, kvůli které od příštího roku hrozí významné zdražení elektřiny. Podle propočtu ČEZ vzroste cena elektřiny pro domácnosti kvůli příspěvku na obnovitelné zdroje o 15 až 18 procent. Energetický regulační úřad výkupní cenu podstatně sníží až pro elektrárny připojené od příštího roku.

Na současném instalovaném výkonu fotovoltaických elektráren v ČR se ČEZ podle Schreiera podílí zhruba 3,5 procenta. "Podíl v řádu jednotek procent zůstane i na konci roku," dodal Schreier. Například ekologická sdružení ale tvrdí, že ČEZ bude po připojení plánovaných projektů jedním z hlavních hráčů na českém solárním trhu. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla by měl stát zbrzdit solární boom v ČR tím, že omezí v tomto oboru investice společnosti ČEZ.

V současnosti společnost ČEZ v ČR provozuje solární elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 19 MW. Dvě jsou na jižní Moravě, tři v jižních Čechách a dvě střešní instalace provozuje ČEZ v Dukovanech a v Přelouči.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK