Podle agentury, která vycházela z vyhlášky regulačního úřadu, by se od ledna místo 12 korun za kilowatthodinu mělo platit u malých elektráren o výkonu do 30 kilowatt zhruba sedm korun a u větších nad 100 kilowatt přibližně pět korun, uvedl server. Dodal, že místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslav Němeček tato čísla nepřímo potvrdil. "Rámcově to odpovídá. Plus mínus to sedí," řekl serveru Němeček.
"Cena je těsně pod přijatelnou hranou. Myslím, že solární nadšenci do toho půjdou, ale velcí investoři už ne," řekl serveru Bronislav Bechník z České agentury pro obnovitelné zdroje. Řekl také, že bude hodně záležet i na kurzu koruny. Pokud příští rok oslabí, fotovoltaické panely to podle něj ještě více znevýhodní.
Němeček Aktuálně.cz sdělil, že ERÚ při výměře cen na příští rok už opustil záměr stanovit výhodnější cenu pro solární panely na střechách a nižší cenu pro elektrárny na polích či loukách. Rozdělení bude jen podle výkonu.
Rozdílné ceny ztratily význam poté, co vláda schválila novelu zákona o obnovitelných zdrojích, podle níž se napříště budou zvýhodňovat jen fotovoltaické panely na budovách. Podle premiéra Petra Nečase by toto pravidlo mělo platit od března připomněl server s tím, že pokud Energetický regulační úřad stanoví od ledna nízké výkupní ceny pro elektřinu ze slunce, bude to další významný krok k zastavení dalšího rozvoje solární energetiky.