Index Hang Seng burzy v Hongkongu zpevnil jen o 0,03 procenta a uzavřel na 21.977,34 bodu. První polovinu dne strávil v záporných hodnotách, v plusu se ocitl před polednem, ale znovu spadl do ztrát. Ty smazal až těsně před koncem obchodování. Jinak si ale vedl index hlavních čínských akcií v Hongkongu, který klesl o 0,05 procenta na 12.164,65 bodu.
Na burze v Japonsku se dnes neobchodovalo a další státní svátek Japonsko čeká ještě tento týden, kdy se také nebude obchodovat. Zavřeno bude během týdne a na dalších důležitých trzích v regionu, včetně Číny a Hongkongu. O dalším směru pohybu indexů tak zřejmě rozhodnou opět burzy v USA.
Index Shanghai Composite, který sleduje obchodování na největší čínské burze v Šanghaji, dnes odepsal 0,38 procenta na 2588,71 bodu. Z významných burz v regionu tak patřil k nejztrátovějších a hlavní index je teď nejníže za posledních pět týdnů. Zvyšovaly se například kurzy akcií bank, dolů šly naopak akcie farmaceutických firem jako je Tian Mu Pharmaceutical.
Proti všeobecnému trendu šla burza v Bombaji. Hlavní index indických akcií tak vykazoval krátce před koncem obchodování růst asi o 1,2 procenta na 19.831 bodů.
Asijské obchodování bylo do značné míry ovlivněno vývojem pátečního obchodování v New Yorku. Tam akciové trhy zpočátku rostly po solidních výsledkových zprávách technologických podniků Oracle a Research In Motion, růst ale neudržely a nakonec uzavřely jen s mírným ziskem.
Pozornost investorů se tak soustředí na úterní schůzku Fedu. U základních úrokových sazeb se žádná změna neočekává, investory ale bude zajímat, zda Fed naznačí nějakou další podporu ekonomiky. Část analytiků se domnívá, že Fed by se mohl zmínit o nutnosti dalšího kvantitativního uvolňování měnové politiky, které spočívá v nákupech dluhopisů.
"Předpokládá se, že Fed (v úterý) nic neudělá. Pokud ale naznačí, že by mohlo být na obzoru další kvantitativní uvolňování, poslalo by to výrazný signál k prodeji dolaru během týdne," myslí si analytik měnového trhu ve finančním ústavu Danske Kasper Kirkegaard.
Na devizových trzích se zvolna snižoval kurz dolaru, zájem byl naopak o dolar australský. Na paritě s japonským jenem větší pohyby nebyly a trh se nadále obává intervence japonské centrální banky. Ta minulý týden po více než šesti letech vstoupila na trh, aby kurz domácí měny k dolaru zatlačila dolů. Příliš silný kurz jenu ohrožuje oživení japonské ekonomiky. Jen se k dolaru nyní pohybuje kolem nejvyšších hodnot za 15 let.
Euro k dolaru přidalo 0,5 procenta na 1,3117 USD, převážně díky zotavení eura po propadech v minulém týdnu. K zotavení jednotné evropské měny přispěl hlavně ranní růst akciových trhů v Evropě. Na konci minulého týdne euro klesalo po zprávách, že Irsko bude možná potřebovat finanční pomoc od Mezinárodního měnového fondu. Irsko takové úvahy označilo za spekulace a dezinterpretaci, které se dopustily jedny irské noviny. MMF také uvedl, že k poskytnutí pomoci Irsku nevidí důvod.
Dolarový index, který sleduje kurz dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, oslabil o 0,4 procenta na 81,059 bodu. Dostal se tak do blízkosti pětitýdenního minima, kde byl minulý týden. Australský dolar k dolaru americkému naopak přidal 1,1 procenta na 0,9464 USD a je na zhruba dvouletém maximu. Guvernér australské centrální banky Glenn Stevens totiž řekl, že využije úrokových sazeb, aby usměrnil růst tamní ekonomiky.