Úřad L'Autorité de la concurrence zjistil, že banky si dohodly poplatky u 80 procent šeků, které ve Francii obíhaly od ledna 2002 do července 2007. Od roku 2002 bylo přitom zavedeno hotovostní euro a systém vypořádání šeků mezi bankami se zautomatizoval. Všech 11 bank podle zjištění úřadu účtovalo za zpracování šeku shodně 4,3 centu (asi 1 Kč).
Banky se mohou proti pokutě za sjednocení cen za zpracování šeků odvolat, nejprve ale musejí pokutu zaplatit. Vedle Société Générale dostala pokutu i banka Crédit Agricole, BNP Paribas, HSBC, Banque de France nebo BPCE. Úřad pokuty rozdával podle toho, jak velký podíl na trhu zpracování šeků každá z bank má. Největší pokutu 100 milionů eur tak uložil bance Crédit Agricole a její součásti LCL.
Mluvčí BNP Paribas řekla, že banku pokuta překvapila. Poplatky za zpracování šeků byly podle ní považovány za přechodné opatření, které bylo naprosto transparentní a pod kontrolou úřadů.
Ústav BPCE, což je mateřský podnik banky Natixis, dostal od úřadu pokutu 91 milionů eur, BNP Paribas odchází s pokutou 63,3 milionu eur. Bance Société Générale a její součásti Crédit du Nord úřad vyměřil pokutu 60,4 milionu eur, britská HSBC musí zaplatit devět milionů eur. Kromě podílu na trhu bral úřad v úvahu i to, jak se banky chovaly v minulosti. Za prohřešky podobného charakteru už v roce 2000 dostalo pokutu šest bank, mezi nimiž byly i BNP Paribas, Crédit Agricole a Société Générale. Tehdy šlo o dohodu, která se týkala hypoték.
Úřad zkoumá také poplatky, které si banky účtují za používání platebních karet. Verdikt by měl být vynesen v příštím roce.
Zatím největší pokuta, jakou úřad pro hospodářskou soutěž ve Francii uložil, činí 534 milionů eur (asi 13,2 miliardy Kč). Je z roku 2005 a úřad ji tehdy udělil mobilním operátorům Orange, SFR a Bouygues Telecom. Podniky si nedovoleně vyměňovaly informace o klientech a o tržním podílu.
Evropská komise ve své studii z roku 2009 označila Francii za zemi, která patří k největším hříšníkům, pokud jde o výši bankovních poplatků v zemích Evropské unie. Vysoké jsou podle EK ve Francii poplatky hlavně za používání debetních karet.