Vyšší nárůst stále více souvisí se škodami na zdraví, než se škodami na majetku. Podíl škod na zdraví na celkových závazcích z povinného ručení stále roste a za rok 2009 se již blíží úrovni 40 procent. Vyplývá to z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů (ČKP).
Průměrná hodnota škody na zdraví přesahuje 500 tis. Kč a je tak 18krát vyšší, než průměrná škoda na majetku. Ta dosahuje hodnoty cca 30 tis. Kč, zatímco v roce 2002 se jednalo o cca 22 tis. Kč. Platí, že škodní inflace u škod na zdraví je výrazně vyšší než inflace majetkových škod. Aktuální průměrné hodnoty škodní inflace jsou meziročně za minulé ročníky pro škody na zdraví 14,1 % a pro majetkové škody 4,1 %. Tedy v obou případech nad inflací spotřebitelských cen.
U škod na zdraví lze vysokou škodní inflaci vysledovat především u nároku typu ztížení společenského uplatnění, kde meziroční nárůst atakuje až 18 %, nebo ztráty na výdělku v důsledku pracovní neschopnosti, kde se jedná o meziroční inflační nárůst o 12 %. Naproti tomu u škod na majetku je jejich stabilní pozvolný růst způsoben zejména růstem cen náhradních dílu.
Pro majetkové škody i pro škody na zdraví stále platí rozevírání nůžek mezi standardní inflací spotřebitelských cen a škodní inflací pro majetkové škody i škody na zdraví (tempo růstu škod na zdraví proti CPI je za sledované období cca 7krát vyšší).