WTO v červenci podpořila stížnost Spojených států, Japonska a Tchaj-wanu na to, že EU uvalila na ploché displeje, multifunkční tiskárny a televizní set-top boxy cla od šesti do 14 procent. To bylo podle stěžovatelů v rozporu s dobrovolnou dohodou z roku 1996, která mezi 72 signatářskými zeměmi zrušila cla na produkty informačních technologií jako počítačové monitory nebo tiskárny.
EU argumentovala, že uvedené produkty se vzhledem k přidaným funkcím staly z produktů informačních technologií spotřebním elektronickým zbožím, které dohoda nepokrývá. Například japonští obchodní činitelé však namítali, že produkty IT by neměly být penalizovány "jen proto, že se díky přidaným prvkům a funkcím staly inteligentnějšími, důmyslnějšími a pokročilejšími".
Zástupce EU na zasedání orgánu WTO pro řešení sporů vyzval ke změně mezinárodní dohody o obchodu s informačními technologiemi. Řekl, že "spor o malý počet produktů by neměl odvrátit pozornost od jednání o širokého souboru zboží, nemluvě o dalších otázkách, na nichž je stále nutné se dohodnout".
V roce 2007 dosahovala hodnota evropského dovozu zboží zasaženého cly zhruba 11 miliard dolarů (asi 207 miliard Kč). Podle amerických obchodních činitelů hodnota celosvětového obchodu s těmito položkami dosahovala loni 44 miliard dolarů. Na reakci Bruselu na nález WTO čekali američtí výrobci jako Hewlett-Packard, Motorola a Cisco, korejské Samsung Electronics nebo LG Displays či tchajwanská AU Optronics.