Fed vyjádřil ještě o něco větší obavy ze slabého tempa ekonomického oživení a z příliš nízké inflace než na posledním srpnovém zasedání. "Výbor bude i nadále monitorovat hospodářský výhled a vývoj ve finanční oblasti a je připraven poskytnout v případě potřeby dodatečné prostředky na podporu ekonomického oživení a pro postupný návrat inflace do žádoucích mezí," uvedl Fed.
Rozhodnutí se mezi analytiky všeobecně očekávalo, protože přitvrzení měnové politiky je v této ekonomické situaci nemyslitelné, avšak na dalším uvolnění měnové politiky zatím není potřebná shoda. Zatímco někteří bankéři poukazují na vysokou nezaměstnanost, jejíž míra se pohybuje už dlouho těsně pod deseti procenty, a na inflaci, která je pod úrovní, jakou by si Fed přál, ostatní považují další podporu za předčasnou. Dnešní zasedání bylo navíc poslední před listopadovými volbami do Kongresu a nečekaný zásah Fedu by vyvolal podezření z politických tlaků.
Fed na srpnovém zasedání konstatoval, že oživení americké ekonomiky se zpomaluje, a rozhodl se ji podpořit omezenými nákupy vládních dluhopisů. Největší ekonomika světa od počátku roku zřetelně zpomaluje růst a řada pozorovatelů se začala obávat propadu do další recese, z níž se USA dostaly teprve loni v létě.
Na konci roku 2008 Fed srazil svou základní krátkodobou sazbu na 0-0,25 procenta. Od té doby nakoupil dlouhodobější americké vládní obligace a hypoteční dluhopisy za celkem 1,7 bilionu dolarů. Cílem nalévání nových peněz do finančního systému a do ekonomiky je snaha snížit tržní úrokové sazby a podpořit úvěrovou aktivitu.