"Za účelem ochrany trhu před prodejem nekvalitních pohonných hmot návrh obsahuje oprávnění ČOI ke zveřejňování těch čerpacích stanic pohonných hmot, u nichž inspekce kontrolou zjistila závažné nedostatky v jakosti nebo složení prodávaných pohonných hmot," stojí v předkládací zprávě k novele zákona. Novela povolí zveřejnit název i adresu čerpacích stanic.
Dřívější rozhodnutí ČOI nezveřejňovat názvy pokutovaných čerpacích stanic v minulosti kritizovaly mimo jiné zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, podle níž je tento postup nezákonný, i protikorupční organizace.
"Brání v tom (zveřejnění jména) nejen zákon o kontrole, ale i jiné zákony, mezi nimi zákon o ochraně osobních údajů a v neposlední řadě i zákon nejvyšší, tedy Ústava ČR," uvedla již dříve ústřední ředitelka ČOI Jana Příhodová. Upozornila, že stát v minulosti kvůli poskytnutí jména pokutované čerpací stanice médiím musel této firmě zaplatit několik milionů korun odškodného.
Postup ČOI v minulosti potvrdilo MPO. Na začátku loňského roku rozhodlo, že ČOI jména pokutovaných čerpacích stanic zveřejnit nemusí, protože od těchto prodejců pohonných hmot by pak hrozily žaloby o poškození dobrého jména a náhradu ušlého zisku.
Jména pokutovaných sítí čerpacích stanic se nyní veřejnost může dozvědět až tehdy, pokud se jejich provozovatel s výsledkem správního řízení nesmíří. Případem by se pak zabýval Nejvyšší správní soud, který svá rozhodnutí zveřejňuje. "Při změně legislativy či rozhodnutí soudu o tom, že správní řízení mají být veřejná, jsme připraveni rozhodnutí neprodleně umístit na naše www stránky," podotkla Příhodová.
Loni ČOI odhalila nedostatky u pěti procent ze všech kontrolovaných vzorků pohonných hmot. Bylo to o šest desetin procentního bodu méně než v roce 2008. Letos v srpnu podíl nekvalitních vzorků pohonných hmot klesl na 6,4 procenta z červencových 11,4 procenta.