"Toto osvobození se naposledy vztahuje na zdaňovací období 2010. To znamená, bude se to týkat i těch zdrojů, které jsou nyní připojeny," řekl ministr financí Miloslav Kalousek.
Vláda chce vedle snahy uspořit také omezit rozvoj solární energetiky i proto, že státní podpora obnovitelných zdrojů zdraží ceny elektřiny pro příští rok. Odhady růstu cen se liší, podle šéfa Energetického regulačního úřadu Josefa Fiřta elektřina pro domácnosti může příští rok zdražit zhruba o 12 až 14 procent. Zástupci fotovoltaického průmyslu odhadují zvýšení ceny na pět procent, elektrárenská společnost ČEZ zhruba na 20 procent. Zdražení záleží na tom, kolik zdrojů bude letos ještě připojeno do sítě. Počátkem září činil instalovaný výkon v solárních elektrárnách v Česku přibližně 700 MW, koncem letošního roku dosáhne podle Fiřta zhruba 1400 až 1500 MW.
Fotovoltaická asociace dnes varovala před "jakýmikoliv kroky, které by retroaktivně měnily podmínky úvěrování fotovoltaických projektů". Podle mediálního zástupce asociace Jana Hlaváče více než 75 procent investorů financuje své projekty prostřednictvím bankovních úvěrů. "Jakákoli změna, která by měla vliv na čerpání či splatnost úvěrů, by mohla mít neblahé dopady na český stát. Hrozily by soudní spory s investory či arbitráže," upozornil.
Odborník na energetiku ekologického Hnutí Duha Vojtěch Kotecký považuje za chybu, že se navrhovaná novela týká plošně všech obnovitelných zdrojů. "Dopadne na velké solární elektrárny i na malé zdroje z biomasy," poznamenal. Vláda podle ekologa jen obchází problém, který spočívá hlavně ve výkupních cenách elektřiny.
Postoj vlády naopak přivítala elektrárenská společnost ČEZ. "Považujeme to za správné rozhodnutí," řekla ČTK její mluvčí Eva Nováková.
Vláda nedávno schválila také návrh novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Ta má ukončit podporu pro solární elektrárny postavené na volných plochách.