"Podmínky pro výrazné zpevnění kurzu žen-min pi teď neexistují," řekl Wen. Výrazné zpevnění kurzu čínské měny, které vyžadují američtí zákonodárci, podle premiéra pracovní místa do Ameriky nevrátí. Americké firmy už podle něj zdaleka nevyrábějí tolik výrobků s vysokým podílem lidské práce jako v minulosti.
Žen-min pi, v anglickém přepisu renminbi, je oficiální název čínské měny. Častěji se ale používá jüan. Premiér řekl, že výrazné zpevnění jüanu by negativně pocítil právě exportní sektor, protože tam jsou ziskové marže velmi nízké. Spojené státy si podle něj budou muset s nynějšími problémy poradit jinak, což se týká i obchodní nerovnováhy.
Výbor pro státní příjmy chce v pátek hlasovat o návrhu legislativy, která by Čínu přinutila kurz měny zvýšit. Tento výbor je jedním z klíčových výborů americké Sněmovny reprezentantů. Pokud návrh projde výborem, mohla by o něm už příští týden hlasovat celá sněmovna. Jestliže by návrh schválila, Spojené státy by patrně měly možnost Čínu penalizovat, pokud bude kurz udržovat uměle nízko.
Problém je ale v tom, že Peking odmítá teorii, podle které je čínská měna silně podhodnocena. Kurz jüanu podle čínského premiéra není příčinou obchodní nerovnováhy mezi USA a Čínou, ta je podle něj výsledkem struktury investic a obchodu.
"Hlavním důvodem, proč mají Spojené státy v obchodu s Čínou deficit, není kurz žen-min pi, ale struktura obchodu a investic mezi oběma zeměmi," cituje premiéra na své internetové stránce čínský list People's Daily. Čínský premiér se v New Yorku účastní Valného shromáždění OSN a summitu o chudobě.