"Odhadujeme, že u toho DPH to (daňové úniky) dělá pět až osm miliard korun ročně, které nám uniknou, protože si to zboží přeprodávají různá podezřelá eseróčka, která nezaplatí DPH, zaniknou a nikdo to potom z nich nevymůže. Tyto instrumenty, které jsem (v novele zákona o DPH) navrhl, by tomu do značné míry zamezily," uvedl Kalousek.
Díky novele bude moci stát vybírat DPH od dodavatele nebo i od odběratele, což má omezit daňové úniky, které jsou podle Kalouska typické například při prodeji šrotu, pohonných hmot, zlata, emisních poukázek či stavebních pracích. "V ČR dochází k největším daňovým únikům v DPH. V tom nejsme výjimeční, to je v celé Evropě," podotkl Kalousek.
Novela zároveň vychází vstříc poctivým podnikatelům, kteří si budou moci uplatnit vratku z DPH vůči společnostem v úpadku, které jim nezaplatily. Týkat se to ovšem má pouze pohledávek, které vznikly ve lhůtě šesti měsíců před rozhodnutím soudu o úpadku.
Zavedení institutu společné a nerozdílné odpovědnosti, tedy možnosti vybírat daň od dodavatele nebo i od odběratele, umožňuje směrnice Evropské unie z roku 2006 o společném systému DPH. Využívají ho například v Dánsku, na Slovensku nebo ve Velké Británii.
"Pokud za daň odpovídá více osob společně a nerozdílně, jsou všechny tyto osoby potenciálními plátci daně, což znamená, že daň může zaplatit kterýkoliv z nich a v případě nezaplacení daně může správce daně vymáhat daň v plné výši po kterémkoliv z nich," uvedlo již dříve k návrhu MF. Jedna osoba se tak nemůže bránit odkazem na druhou osobu a správce daně, tedy MF, nemusí zajímat, jaká pravidla si mezi sebou osoby dohodly.
Bojovat proti daňovým podvodům chce MF i rozšířením okruhu zboží a služeb, u kterých povinnost platit daň má kupující. V současné době je tento režim uplatňován u dodání zlata, nově jej MF navrhuje i pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, na poskytnutí stavebních a montážních prací a pro dodání šrotu a odpadu, včetně jeho zpracování. MF by chtělo takové opatření zavést i u benzinu nebo nafty, musí ovšem zažádat o výjimku z pravidel EU.