...zadlužení
* Země porušující pravidla vloží na účet komise 0,2 pct HDP
* Návrhy by mohly platit od poloviny příštího roku
(přidává citáty komise, podrobnosti návrhu, souvislosti)
BRUSEL, 29.září (Reuters) - Evropská komise ve středu navrhla nové sankce pro země eurozóny, jež porušují rozpočtová pravidla, v naději, že po krizi státních dluhů získá zpět důvěru finančních trhů.
Návrhy by zpřísnily Pakt stability a růstu, stanovující pravidla EU pro veřejné finance, tím, že by potrestaly země, jež utrácejí více, než si mohou dovolit. Zamezilo by se tak zhroucení závazků státu, jako se to stalo letos Řecku.
"V eurozóně by změny posílily donucovací mechanismy a omezily přílišnou ohleduplnost při aplikaci sankcí," uvedla komise v prohlášení.
"Jinými slovy, Pakt stability a růstu tím bude více 'založen na pravidlech' a sankce se stanou standardním důsledkem... pro země, jež porušují své závazky," uvádí se v prohlášení.
Letošní výzvy lídrů EU k rozsáhlým změnám pravidel pomohly obnovit důvěru investorů, nicméně zápal ochladl, když blok jednotné měny ve druhém kvartále vykázal silný růst.
Návrhy komise se objevily ve chvíli, kdy Evropská odborová konfederace v Bruselu organizuje protesty proti úsporným opatřením, na nichž se očekává účast 100.000 lidí.
Rozsáhlé protesty a stávky proti výdajovým škrtům již proběhly ve Francii, Španělsku a Řecku.
Návrhy komise mohou nabýt účinnosti až po schválení ministry EU a Evropským parlamentem. Vysoce postavený představitel komise uvedl, že výkonný orgán EU doufá v platnost nového balíčku sankcí od poloviny příštího roku.
Finanční trhy by zřejmě reagovaly nervozitou na sebemenší náznak zpomalení v procesu změn, a to zejména poté, co vyvstaly nové pochybnosti o veřejných financích Irska, jež zvedly úrokovou prémii dluhopisů země vůči německým obligacím na nová maxima.
"Posílení Paktu je důležité pro zvýšení důvěryhodnosti dohodnuté strategie koordinovaného ústupu od podpůrných opatření," uvedla komise s odkazem na odstraňování fiskálních podpůrných opatření v ekonomice s tím, jak sílí oživení.
RÁMEC NOVÝCH SANKCÍ
Nové sankce se zaměřují na země eurozóny a nezahrnují pozastavení toku evropských peněz do zemí, jež porušují pravidla, jak požadovalo Německo.
Vysoce postavený představitel komise uvedl, že součástí změn budou i návrhy na zmrazení evropských peněz pro členské země EU porušující pravidla, nicméně tento proces je tak právně náročný, že si vyžádá delší čas.
Změny navržené komisí jdou proti předchozí reformě Paktu stability a růstu z roku 2005. Ta rozpočtovým hříšníkům poskytla větší manévrovací prostor poté, co Německo a Francie, jež limit rozpočtového schodku překračovaly celé roky, odmítly akceptovat zpřísnění disciplinárních procesů.
Evropská komise chce, aby země eurozóny čelily sankcím v případě, že ignorují stávající, leč bezzubé, pravidlo, že státy by měly usilovat o vyrovnaný či přebytkový rozpočet, a to v rámci střednědobého cíle (MTO).
"Komise navrhuje, aby roční nárůst výdajů nepřekročil opatrně stanovenou střednědobou míru růstu HDP, pokud nebude splněn MTO či překročení nebude vyváženo opatřeními na příjmové straně," uvedla komise.
"Stěžejním cílem je zabránit, aby se příjmové přebytky spotřebovaly, místo aby šly na snížení dluhů."
Nedodrží-li země toto pravidlo, obdrží v první fázi varování komise. Pokud to nepomůže, bude muset na úročený účet komise vložit 0,2 procenta HDP.
Pro země, jejichž rozpočtové schodky překračují 3 procenta HDP, limit stanovený EU, by zahájení řízení pro nadměrný schodek nyní znamenalo povinnost neúročeného vkladu na účet Evropské komise ve výši 0,2 procenta HDP.
Pokud by se rozpočtoví hříšnici nepolepšili v souladu s doporučeními ministrů financí EU, vklad by ztratili jako pokutu.
Doposud sankce představovaly pouze možnost na konci celého procesu, jenž mohl trvat celé roky.
S cílem obrátit větší pozornost na snížení zadlužení komise navrhla, aby ty země, jejichž poměr veřejného dluhu k HDP překračuje limit EU 60 procent HDP, musely tento dluh každý rok snížit o jednu dvacetinu částky, o niž přesahuje určenou mez.
V případě, že tak neučiní, bude země zařazena do procesu nadměrného deficitu, což zprvu znamená povinnost neúročeného vkladu ve výši 0,2 procenta HDP.
Komise ve snaze minimalizovat riziko další krize způsobené makroekonomickými nerovnováhami jako realitními bublinami v Irsku či Španělsku konečně navrhla, že bude monitorovat ekonomiky členských zemí EU s cílem takové vyplývající nerovnováhy odhalit.
V případě závažných nerovnováh by země byly zařazeny do Procesu nadměrných nerovnováh, jenž by zahrnoval doporučení ministrů financí EU, jak danou nerovnováhu snížit.
"V závislosti na povaze nerovnováhy by se politická doporučení mohla potenciálně týkat fiskálních, mzdových, makro-strukturálních a makro-úsporných aspektů politiky pod dohledem státních orgánů," uvedla komise.
Pokud by doporučení byla ignorována, mohly by země eurozóny každý rok dostat pokutu ve výši 0,1 procenta HDP, dokud by k doporučovaným opatřením nepřistoupily.