...000
* Ekonomický růst za druhý kvartál revidován výš na 1,7 pct
* Růst spotřebitelských výdajů revidován výš na 2,2 pct
WASHINGTON, 30.září (Reuters) - Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl, což signalizuje mírné zlepšení situace na trhu práce, zatímco růst HDP za druhý kvartál byl revidován nepatrně výš díky silnějším spotřebitelským údajům.
Čtvrteční údaje tak přinášejí naději, že aktivita největší ekonomiky světa ve třetím čtvrtletí opět nabrala na tempu.
"Je povzbudivé vidět, že žádosti o podporu teď mají sestupný trend. A také to vypadá, že americká ekonomika vstoupila do třetího čtvrtletí s poněkud větší hybnou silou, než se původně očekávalo," řekl Omer Esiner, hlavní analytik trhu z Commonwealth Foreign Exchange ve Washingtonu.
Americké ministerstvo práce oznámilo, že sezonně očištěný počet nových žádostí o podporu v týdnu do 25.září klesl o 16.000 na 453.000, zatímco analytici oslovení Reuters očekávali snížení pouze na 460.000. [ID:nDOL044206]
Konečné údaje ministerstva obchodu současně ukázaly, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států ve druhém čtvrtletí na ročním základě stoupl o 1,7 procenta, zatímco předchozí odhad uváděl růst o 1,6 procenta. Analytici oslovení Reuters revizi již jednou zpřesněných údajů nečekali.
Zotavení ekonomiky nicméně prudce zpomalilo v porovnání s prvními třemi měsíci roku, kdy HDP vzrostl o 3,7 procenta.
Americké akciové futures se po údajích přehouply do kladného teritoria a trh na Wall Street otevřel růstem. Ceny amerických státních dluhopisů klesly, zatímco dolar umazal ztráty vůči většině světových měn.
Přestože ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí rostla čtvrtým kvartálem v řadě, zotavení z nejdelší a nejhlubší recese od Velké deprese ze 30.let stále nemá dostatečnou sílu, aby stlačilo míru nezaměstnanosti ze současných 9,6 procenta.
Americká centrální banka (Fed) minulý týden naznačila, že je připravena napumpovat do ekonomiky více peněz, aby podpořila ekonomický růst a odvrátila škodlivou spirálu klesajících cen.
Ekonomický růst ve druhém kvartále podpořily spotřebitelské výdaje, jejichž tempo růstu bylo revidováno na 2,2 procenta, nejvyšší úroveň za tři roky, z dříve uváděných 2,0 procenta.
V období od ledna do března spotřebitelské výdaje, které představují více než dvě třetiny ekonomické aktivity Spojených států, rostly o 1,9 procenta.
Konečné údaje také vzestupně revidují změnu v zásobách podniků, která k HDP ve druhém kvartále přispěla 0,8 procentního bodu. Po vyloučení vlivu zásob ekonomika expandovala pouze o 0,9 procenta, zatímco podle údajů před měsícem přidala 1,0 procenta.
Ekonomickou expanzi naopak brzdil prudký růst dovozu o 33,5 procenta, ještě revidovaný z původně uváděných 32,4 procenta. Analytici mají zato, že rozmach dovozu byl pravděpodobně důsledkem spěchu čínských exportérů, kteří se snažili vyvézt zboží před vypršením slev na dani z přidané hodnoty.
Prudký nárůst dovozů, nejsilnější za 26 let a vysoce převyšující zvýšení vývozu o 9,1 procenta, vedl ke schodku zahraničního obchodu, který z HDP ukrojil 3,5 procentního bodu.
Analytici nicméně nepředpokládají, že se takto robustní tempo dovozu udrží, což znamená, že obchod už nebude ve třetím kvartále pro ekonomický růst takovou brzdou.