...bodu
* Český PMI stoupá na 58,0 bodu, maďarský klesá k 50 bodům
* Polská průmyslová výroba silně expanduje
Michael Winfrey
PRAHA, 1.října (Reuters) - Český a polský průmysl v září vzrostly na mnohaměsíční maxima, ukázaly páteční údaje, nicméně Maďarsko se přiblížilo stagnaci a oslabení hybné síly v eurozóně naznačilo pomalejší ekonomického oživení.
Produkci ve dvou největších rozvíjejících se ekonomikách v Evropské unii po většinu roku pomáhaly táhnout růst německého vývozu a sílící domácí poptávka, a tvůrci politiky tak zvedli prognózy růstu.
Nicméně souběžné údaje ukázaly zpomalení německé výroby, a naznačily tak, že oživení dochází dech. To ovlivní zejména na exportu značně závislé Česko, jež postrádá polský rozsáhlý a rostoucí domácí trh.
Polský index nákupních manažerů (PMI) v září vyšplhal na 46měsíční maximum 54,7 bodu, uvedla společnost Markit Economics. Český PMI v září vzrostl na 58,0 bodu, nejvyšší úroveň od srpna 2007, ze srpnových 57,3 bodu.
Hranice 50 bodů odděluje celkový růst od poklesu průmyslové aktivity.
"Průmyslová aktivita v regionu zpomaluje, snad s výjimkou Polska, kde (údaje zřejmě ukáží, že) meziroční tempo růstu průmyslové aktivity ve třetím kvartále zrychlilo," řekl Neil Shearing z Capital Economics.
"To znamená, že polská centrální banka jako první zvýší sazby, zřejmě v prvním čtvrtletí příštího roku, nicméně sílí riziko, že zvýšení by mohlo přijít ve čtvrtém kvartále."
Maďarský PMI, počítaný podle odlišné metodologie, v září klesl na 50,2 bodu ze srpnových 51,9 bodu.
Maďarsko trápí slabá domácí poptávka po loňském bolestném smrštění ekonomiky o 6,3 procenta a mnoha letech vládních úsporných opatření, jejichž cílem je snížit rozpočtový schodek a rozsáhlý veřejný dluh.
Koruna <EURCZK=> a zlotý <EURPLN=> vůči euru v pátek dopoledne posílily zhruba o 0,8 procenta, zčásti díky sílícímu očekávaní vyšších úrokových sazeb. Forint přidával 0,2 procenta. [ID:nDOL129292]
Zatímco ČNB čeká v letošním roce růst zhruba o 1,6 procenta, Polsko, jež z větší části nesvazují vládní úsporná opatření jako v ostatních zemích regionu, čeká za letošní rok expanzi o 3,0 až 3,5 procenta.
Obě země těží ze vzestupu německých vývozů do Asie, neboť hrají důležitou roli v německém dodavatelském řetězci. Nicméně zatímco česká ekonomika je na vývozech závislá zhruba ze 70 procent, u Polska je to pouze 30 procent.
V Polsku představuje hlavní motor ekonomiky domácí trh čítající 38 milionů lidí. To znamená, že zemi tolik netíží konec stimulačních opatření v eurozóně, jako bylo německé šrotovné, jež zhruba do poloviny roku táhlo průmyslovou výrobu v bývalých zemích komunistického bloku.
Německá průmyslová produkce v září zpomalila na nejnižší úroveň od začátku roku, a to se začalo projevovat na české výrobě, jež v červenci stoupla o 5,3 procenta oproti 9 procentům v červnu. [ID:nSLAUKE6EA] [ID:nSCH128909]
Naproti tomu polská produkce roste. Průmyslová výroba v srpnu vzrostla o 13,5 procenta po červencovém vzestupu o 10,3 procenta a analytici uvedli, že nevidí žádné náznaky zpomalení.