PRŮZKUM-Srpnové maloobch.tržby výš, zářijový CPI stagnuje

01.10.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* CO: Maloobch.prodej a průmyslová výroba za srpen, CPI za...

...září

*KDY: Maloobchodní prodeje a výroba 7.října, CPI 11.října

*PŘEDPOVĚĎ REUTERS: Medián předpovědí na maloobchodní tržby meziročně 2,7 procenta oproti -1,0 procenta v červenci, medián předpovědí průmyslové výroby meziročně 8,0 procenta oproti 5,3 procenta v červenci, medián předpovědí CPI meziměsíčně -0,3 procenta a meziročně 1,9 procenta, na stejných hodnotách jako v červenci.

Průzkumu se účastnilo dvanáct analytiků a rozpětí odpovědí u maloobchodních tržeb se pohybovalo od 1,0 do 4,7 procenta, u průmyslové výroby od 5,3 do 12,7 procenta. Odhady inflace byly v rozmezí od -0,2 do -0,6 procenta meziměsíčně a od 1,7 do 2,0 procenta meziročně.

*NEPŘEHLÉDNĚTE: Oživení poptávky domácností, které bylo patrné již ve výsledcích HDP za druhý kvartál, zřejmě posune srpnové maloobchodní tržby <CZRSLY=ECI> po červencovém poklesu - který byl podle analytiků způsoben hlavně technickými důvody - do kladných čísel.

"Měsíční data jsou velmi volatilní, ale tou hlavní zprávou je, že trend ukazuje postupné zlepšování, minulý měsíc byl spíše výjimkou," uvedl ekonom pro střední a východní Evropu u JP Morgan Miroslav Plojhar.

"Trh práce jde podle všeho postupně nahoru, nebo se přinejmenším nezhoršuje, banky jsou aktivnější při poskytování půjček spotřebitelům, což může vést k pozvolnému růstu poptávky."

Poptávka by se měla zotavit i přes očekávané navýšení cen elektřiny a škrty platů ve veřejném sektoru, které jsou součástí vládního plánu úspor, dodal Plojhar.

To obvykle nemívá okamžitý vliv na měnovou politiku, protože jakékoliv zlepšení v poptávce se obvykle projeví na spotřebitelské inflaci se zpožděním.

Záznam ze zářijového měnového jednání bankovní rady ČNB jmenoval jako proinflační riziko "neočekávaně vyšší" růst spotřeby domácností podpořený vyššími platy a nezaměstnaností, která byla pod očekáváním.

Zápis z jednání však zdůraznil, že se vyšší spotřeba neodráží v současné inflaci. [ID:nKRU121585]

Koruna, jež se v pátek dotkla 23měsíčního vrcholu, rovněž tlumí inflační tlaky.

Index spotřebitelských cen <CZCPIY=ECI>, oblíbené měřítko inflace ČNB, by měl v září v meziročním srovnání setrvat na 1,9 procenta, což by ukazovalo na pokračující nepřítomnost poptávkových tlaků.

V meziměsíčním srovnání by měly ceny klesnout o 0,3 procenta, rovněž stejně jako v předchozím měsíci.

Jaromír Šindel ze Citibank uvedl, že data ovlivní nižší ceny dovolených spolu s levnějšími potravinami, palivy a automobily, a měly by utlumit očekávání brzkého růstu úrokových sazeb.

Průmyslová výroba <CZIPY=ECI> měla podle průzkumu pokračovat devátý měsíc v růstu, zejména díky poptávce v Německu.

* REAKCE TRHU: Trhy pravděpodobně nebudou na data reagovat nijak silně. Korunu ovlivňují hlavně globální rizika.

Pro tabulku klikněte na [ID:nKRU134163]

Český statistický úřad www.czso.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí www.mpsv.cz

Česká makrodata: <ECONALLCZ>

Trhy ve střední a východní Evropě: [CEE/]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK