"Vypadá to, že by nemuselo být propuštěno všech 167 lidí, ale jen 77, tedy o 90 méně. Jednak jsou nějaké další zakázky a plán na příští rok je optimističtější než dosud," řekl dnes ČTK Baroň. Proto se odbory s vedením automobilky stále přou o počet propuštěných lidí. Pokud vedení nepřistoupí na mírnější variantu propouštění, nevylučují odbory protestní akce.
"Nějaké uvolnění zaměstnanců bude, ale ne natvrdo, jak se předpokládalo, ale s mírnějším režimem, že budou v budoucnu vzati zpátky do práce, zřejmě ve druhém čtvrtletí příštího roku," uvedl Baroň. Dělníci by mohli zůstat na svých pracovních pozicích, propouštět by se mělo spíše z technických funkcí.
"Věřím, že propouštění nakonec bude mírnější, než se očekávalo," dodal odborář. Podle něho již zaměstnanci navrhovali odborům protestní akce. "Pokud se propouštění podaří vyřešit mírnějším způsobem a bude to velice slušný kompromis, tak protestní akce nebudou. Pokud bychom se úplně nedohodli, tak jsou stále možné. Ještě pořád nejsou úplně zažehnané," konstatoval Baroň.
Kvůli nedostatečnému odbytu automobilů propustila Tatra během hospodářské krize 1400 zaměstnanců. Letos na jaře vzala zhruba 300 lidí zpět. Za poslední dva roky vykázala ztrátu zhruba 1,3 miliardy Kč. Navíc se musela letos v březnu za více než miliardové úvěry zaručit bankám celým podnikem.
Vedení chce dostat věhlasnou automobilku zpátky na vrchol expanzí do Ruska a na další světové trhy. Kvůli tomu chce najít obchodní partnery, se kterými bude spolupracovat. Většinu kontraktů má uzavřených pro první čtvrtletí příštího roku.
Radim Kijonka jpt