Většinu z rozpočtu pokryje dotace z evropských operačních programů, které v českých regionech podle akademiků přerozdělují na výzkumné projekty asi 685 milionů eur (asi 16,7 miliardy korun). Projekt v Záluží je jediným v Ústeckém kraji, který dotaci získal; činí asi 592 milionů korun. Fyzické investice činí asi 446 milionů, třetina padne na přestavbu staré budovy, dvě třetiny na zařízení a vybavení budovy.
"Musíme mít nejlepší vybavení široko daleko, a na to teď peníze jsou," řekl dnes novinářům ředitel VÚAnCh Milan Petrák. Od nového zázemí si slibuje jak nové objevy, tak i sociální efekt. "Tento region není v rámci Česka zrovna populární, ale věříme, že když dostanou studenti přístup ke špičkovým technologiím a praxi, zůstanou tady," prohlásil.
Výzkumné centrum se má zaměřit hlavně na aplikovaný výzkum. "To, co českému výzkumu chybí, je přesah do továren. Chceme se orientovat na moderní petrochemii, paliva a alternativní zdroje," řekl Jaromír Lederer z VÚAnCh. Zájem na projektu vyjádřila řada významných českých chemických společností. Začátek provozu se očekává v červnu 2014, pak bude následovat pětileté zkušební období.
V UniCRE by mělo pracovat asi 85 zaměstnanců. Část z nich se přesune ze starých pracovišť VÚAnCh, především z Ústí nad Labem, část vykrystalizuje ze studentů a doktorandů pražské Vysoké školy chemicko-technologické, kteří budou také v UniCRE působit. K dispozici jim bude 22 laboratoří, přednáškový sál, dvě studentské laboratoře a posluchárny.
Definitivní orientace na petrochemii, tedy v zásadě organickou chemii, si možná vyžádá změnu názvu VÚAnCh. "Budeme to dále řešit," řekl Petrák. Společnost má nyní 99 zaměstnanců a má tržby asi 82 milionů korun, hlavně z grantů a výzkumu. Označuje se za nekomerční výzkumnou organizaci.