Tajemník AČN Tomáš Lukeš v pozvánce na tiskovou konferenci uvedl, že nebezpečný zahraniční nábytek byl zakoupen v jedné z pražských prodejen. Podle asociace mohou být v ČR tuny nábytku s vysokým obsahem formaldehydu. "AČN představí důkaz o úniku nadlimitního množství formaldehydu ze zakoupeného nábytku," uvedla asociace.
Tuzemští výrobci nábytku nejsou dlouhodobě spokojeni s množstvím výrobků, které od nich odebírají velcí nábytkářští prodejci. Prostřednictvím AČN proto nedávno vyzvali přední prodejní sítě nábytku, aby zvýšily podíl zboží z české produkce.
Hodnota výroby nábytku v Česku se loni meziročně snížila o 16 procent na 47 miliard korun. Vývoz výrobců nábytku se snížil ze 43,44 miliardy korun v roce 2008 na loňských 38,5 miliardy. Hodnota dováženého nábytku klesla meziročně o 12 procent na 22,5 miliardy korun. Loni zaměstnávaly tuzemské nábytkářské firmy 31.831 pracovníků, což je meziročně o 5019 zaměstnanců méně.
Útraty Čechů za nábytek v posledních letech rostly a velkoplošným prodejnám zaměřeným na nábytek a bytové doplňky dává při nákupu přednost téměř polovina českých zákazníků. Kvůli hospodářské krizi lidé ale útraty omezili a konkurenční boj mezi prodejci nábytku přitvrdil.
Pěti největším tuzemským obchodníkům s nábytkem v roce 2009 navzdory hospodářské krizi vzrostly celkové tržby na rekordních 17,4 miliardy korun. O rok dříve čtyři hlavní prodejci Ikea, Asko Nábytek, Kika Nábytek a Sconto Nábytek utržili 14,6 miliardy korun, loni se mezi ně díky vyšším tržbám zařadila také síť obchodů s nábytkem Jysk.