"Pokud majitel domu z cenové mapy uvidí, že obvyklé nájemné v místě je 4000 až 6000 korun, potom nedá nájemné 15.000, protože je velký předpoklad, že by u soudu neuspěl," uvedl ministr. Pokud se vlastník s nájemníkem nedohodnou, může podle platných zákonů řešit spor o činži právě jen soud. Jednostranné zvýšení nájmů ze strany vlastníků možné není.
Současná právní úprava sice obě strany případných sporů odkazuje na soud, už ale jednoznačně neřeší, jak mají soudy v takových případech postupovat. Ministerstvo proto vládě předkládá návrh novely občanského zákoníku, která by rozhodování soudů o nájmech jasně zakotvila. Návrh počítá s tím, že soud poté určí nájem na základě takzvaného nájemného v místě a čase obvyklého. Tato úprava má zabránit zbytečným průtahům v soudních řízeních.
Chystaná cenová mapa má být pomůckou pro určování nájmů v jednotlivých lokalitách. Podle Jankovského má zabránit tomu, aby vlastníci neměli přehnané představy o možné výši nájmů. Nájemník zároveň pomocí mapy uvidí, jestli požadavek majitele odpovídá podmínkám v místě. Hotová by měla být v lednu nebo únoru 2011. Jankovský ale zároveň připustil, že se s přípravou mapy nájemného mělo začít už dřív. K přípravě mapy používá MMR také data realitních kanceláří.